Inga bryggor i Svartåfors – trots 900 röster

Låt Svartåforsbadet åter bli en kommunal badplats. Nästan 900 Linköpingsbor står bakom det kravet – men så ser det inte ut att bli. Kommunen och markägaren kommer inte överens om markhyran.

Stefan Jonasson skrev ett Linköpingsförslag om att Svartåforsbadet åter ska bli ett kommunalt bad med bryggor och toaletter med mera. Förslaget samlade nästan 900 röster.

Stefan Jonasson skrev ett Linköpingsförslag om att Svartåforsbadet åter ska bli ett kommunalt bad med bryggor och toaletter med mera. Förslaget samlade nästan 900 röster.

Foto: Åke Alvin

Linköping2025-05-13 04:00

Ända sedan 1950-talet har Svartåforsbadet varit ett populärt utflyktsmål för Linköpingsborna. På 60-talet fanns det till och med kiosk och minigolfbana här.

Badet är lättillgängligt med buss och cykel och det finns en stor bilparkering. Men i fjol forslades bryggorna bort, tillsammans med toaletter, papperskorgar och livräddningsutrustning. Orsak: Det hade skurit sig mellan kommunen och markägaren om arrendet. 

Kommunens slutbud var 64 000 kronor. Markägaren hävdade att han enligt det tidigare avtalet även hade rätt till 10 000 kronor i inflationsuppräkning. Kommunen nobbade och förhandlingarna avbröts.

I år har det inte ens blivit några förhandlingar. Läget verkar helt låst.

– Vi ser det inte aktuellt att ta upp förhandlingarna från kommunens håll. Förra årets förhandlingar avslutades då den samlade bedömningen var att vi och markägaren stod långt ifrån varandra, kommenterar Niklas Engström, chef för stadsmiljö­avdelningen.

Toalettbyggnaderna i Svartåfors har varit igenspikade och stängda i några år. I stället har kommunen ställt dit bajamajor. Men sommaren 2024 var det slut med det.
Toalettbyggnaderna i Svartåfors har varit igenspikade och stängda i några år. I stället har kommunen ställt dit bajamajor. Men sommaren 2024 var det slut med det.

Stefan Jonasson bor nära badplatsen och går dagligen förbi där med sin hund.

– Jag tycker att det är så synd. Det är klantigt skött av kommunen, det är ju så lite pengar det handlar om. En riktigt varm dag har det varit 100 bilar på parkeringen. Tänk tio sådana dagar och tre personer i varje bil, det blir många som har glädje av badplatsen, säger han.

Stefan skrev ett Linköpingsförslag om att Svartåforsbadet åter ska bli ett kommunalt bad. Gensvaret blev stort – förslaget samlade nästan 900 röster och 100 kommentarer.

Några exempel på vad de röstande skriver:

"Förstår inte hur kommunen tänkte när man valde att stänga en av de finaste, och en av de få, badplatserna runt Linköping."

"Man kan lägga miljardbelopp på centralbadet. Det här är småpengar i det hela. Ett välbesökt och omtyckt bad som saknades förra sommaren! Kommunen, tänk om och tänk rätt!"

"Väldigt saknad badplats! Jag bor själv med tre barn, detta är ett av våra bästa sommarnöjen."

"Nu när man dessutom i Linköping inte har tillgång till Tinnis, så är det än viktigare med dessa andra bad."

"Jag tycker att det är så synd. Det är ju så lite pengar det handlar om för kommunen", säger Stefan Jonasson.
"Jag tycker att det är så synd. Det är ju så lite pengar det handlar om för kommunen", säger Stefan Jonasson.

När så många uppskattar badet – är det inte läge för kommunen att hosta upp pengarna och komma överens med markägaren?

– Att betala den summa markägaren krävde anser vi hade stridit mot likabehandlingsprincipen. Vi lägger stor vikt vid att alla markägare ska ha likvärdiga ersättningsnivåer, kommenterar Niklas Engström.

Hur mycket betalar ni markägarna vid de andra baden?

– Mellan 10 000 och 60 000 kronor. Det varierar vad som ingår i respektive arrende. Exempel på faktorer som påverkar ersättningsnivån är områdets storlek och parkeringsmöjligheter.

Grillplatsen finns kvar vid badstranden i Svartåfors, och nyttjas av en och annan besökare.
Grillplatsen finns kvar vid badstranden i Svartåfors, och nyttjas av en och annan besökare.

Markägaren anser att hans krav är rimligt.

– Det är ju ett bra läge nära stan, så det kan väl vara värt lite mer än andra bad. Och skulle jag kräva samma arrende av kommunen som av stugägarna skulle det bli dubbelt så högt, säger han.

Kan du inte försöka komma överens med kommunen, nu när det är så många som vill ha en kommunal badplats här?

– Jag vill gärna ha en badplats, det är jättesynd att det blivit så här. Men jag tycker att man måste få en rimlig ersättning för det intrång man har. Jag bor själv intill badplatsen och där finns många stugägare, så det är ett stort intrång det handlar om. Det vore en annan sak om jag skulle arrendera ut mark en mil bort. 

Kommunen byggde för några år sedan ut parkeringsplatsen och man har fyllt på med badvänlig sand. Men nu har kommunen tagit sin hand ifrån Svartåforsbadet.
Kommunen byggde för några år sedan ut parkeringsplatsen och man har fyllt på med badvänlig sand. Men nu har kommunen tagit sin hand ifrån Svartåforsbadet.

Tvisten handlar inte bara om arrendet. Många badgäster har inte förstått att man ska parkera söder om vattnet och gå över bron till badplatsen. De som googlar hänvisas direkt till badplatsen.

– Där parkerar de på stugtomter och alla möjliga ställen. Jag har bett kommunen att se till att det ändras på Google och att det skyltas från Bergsvägen, som förr. Men det har inte hänt något, säger markägaren.

I fjol var det rätt många som badade i Svartåfors, trots avsaknad av bryggor och toaletter. Det kan man fortsätta att göra.

– Det har jag inget emot, säger markägaren.

Eftersom Linköpingsförslaget fick mer än 100 röster kommer det att tas upp i samhällsbyggnadsnämndens presidium. Där avgörs om förslaget ska behandlas i nämnden eller om tjänstemännen ska skriva ett svar. 

På nämndens ordförande Stefan Erikson (M) låter det inte som att kommunen kommer att ändra sig.

– Vad jag har fått till mig av förvaltningen så är man långt ifrån varandra. Då kan vi inte stå bakom ett sådant förslag, säger han. 

Är det inte rimligt att se till att Svartåforsbadet fungerar, nu när sjön på Tinnis är tömd?

– Vi har ju ett 20-tal andra bad som kommunen är med och sköter. Och sedan finns det många andra bad som allmänheten också har tillträde till, säger Erikson.

Man kan fortfarande bada i natursköna Svartåfors, ungefär en halvtimmes cykelfärd från Linköping. Men alla bekvämligheter är borta.
Man kan fortfarande bada i natursköna Svartåfors, ungefär en halvtimmes cykelfärd från Linköping. Men alla bekvämligheter är borta.
Karta: Svartåfors badplatsparkering
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!