Åklagaren: Bankkund misshandlade anställd

Den 71-årige mannen hade problem med att utföra ett bankärende på ett bankkontor i Linköping. Det slutade, enligt åklagaren, med att han misshandlade en bankanställd.

Linköping2021-09-02 12:00

Det var den 2 mars förra året som 71-åringen besökte bankkontoret i Linköping. Han hade problem med att utföra ett ärende – men tjänstemannen gjorde klart för honom att han inte kunde hjälpa honom. 71-åringen ska i denna situation ha blivit upprörd och uttalat sig nedsättande mot tjänstemannen på grund av dennes etniska ursprung. 

En stund senare återvände 71-åringen till bankkontoret och ska då ha slagit till tjänstemannen i ansiktet. 

71-åringen, som nu åtalats för misshandel och krävs på 8 000 kronor i skadestånd, har i förhör varken erkänt eller förnekat brott.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!