Räddningstjänst, polis och ambulans larmades vid 21.05-tiden till olycksplatsen nära Stångs magasin. En bil hade kört igenom ett betongräcke och hamnat på sidan. Bilen stannade bara några meter från Stångån. De två yngre männen som färdades i bilen klarade sig oskadda. Men bilen var ordentligt tilltygad efter att också ha slagit ner en lyktstolpe på vägen.
– Det är tur att de här räckena finns här. De ska återställas och en elektriker från Tekniska verken måste komma hit och säkra lyktstolpen, säger räddningsledaren Olle Österström.
Polisen på plats uppger att det inte finns någon brottsmisstanke, eftersom det lokalt rådde svår halka på platsen. Räddningspersonalen vände upp bilen i väntan på bärgning.