Bilist påverkad av narkotika körde i 130 km/h

Polisen bestämde sig för att stoppa en bil på E4. Det visade sig att den 22-årige föraren var påverkad av narkotika.

En 22-årig man var, enligt åklagaren, påverkad av kokain och cannabis när han körde bil på E4 i höjd med Linköping.

En 22-årig man var, enligt åklagaren, påverkad av kokain och cannabis när han körde bil på E4 i höjd med Linköping.

Foto: TT

Linköping2020-10-31 06:00

Det var den 7 juni i år som en motorcykelpolis följde efter en bil som färdades i förhållandevis hög hastighet på E4 i höjd med Linköping. Hastigheten uppmättes till 130 kilometer i timmen på en sträcka där 110 kilometer i timmen är högsta tillåtna hastighet. 

22-åringen hade solglasögon på sig och uppmanades av polisen att ta av sig dem. Polismannen såg att 22-åringens ögon var blanka och rödsprängda. Det visades sig att föraren var påverkad kokain och cannabis. I bilen hittade polisen dessutom mindre mängder dopningsmedel. 

22-åringen har nu åtalats för bland annat grovt rattfylleri och hastighetsöverträdelse. Han erkänner endast det sistnämnda brottet. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!