Den 46-årige mannen åtalas för brott mot lotterilagen och tobakslagen. Han har enligt stämningsansökan anordnat lotteri på spelautomater, utan tillstånd, under perioden februari 2014 till april 2016 i en tobaksaffär i Linköping.
Alla kunder hade tillgång till spelautomaterna, som stod inne i butikslokalen. I förhör säger ett vittne att det dagligen kom omkring sex kunder och spelade på automaterna. En man i 70-årsåldern är även han åtalad för medhjälp till brott mot lotterilagen, eftersom han ska ha hjälpt 46-åringen med att leverera den elektroniska utrustningen som behövdes för spelen.
46-åringen är även åtalad för att i april 2016 ha sålt tobak olovligen, vilket framkom efter en tobakstillsyn av polisen tillsammans med Skatteverket och kommunen. Mannen har enligt åklagare sålt tobaksvaror som saknat varningstexter på svenska eller haft felaktig svensk varningstext.
Den åtalade mannen säger i förhör att han inte visste att det var olagligt att sälja felmärkt tobak. 46-åringen ska även ha ägnat sig åt styckesförsäljning, vilket är förbjudet i Sverige, och bland annat sålt cigariller för sju kronor styck. Efter tillsynen förbjöds mannen att sälja tobak under sex månader. Under september månad samma år fick Socialförvaltningen kännedom om att mannen fortsatt med tobaksförsäljningen, trots förbudet, och anmälde mannen. Mannen nekar till alla anklagelser.