Byggde utan lov – får straffavgift

När Bonava byggde en visningspaviljong i Södra Ekkällan var inte bygglovet klart. Därför får bolaget nu betala en straffavgift.

Foto: Åke Alvin

Linköping2018-11-26 13:30

Bonava sökte i juni bygglov för att uppföra en paviljong på 86 kvadratmeter. Byggnaden ska användas för att visa hur lägenheterna i området ska se ut.

I augusti upptäckte bygg- och miljönämnden att paviljongen var uppförd, utan att något bygglov hunnit beviljas.

Bonava fick bygglov i efterhand. Det handlar inte om en permanent byggnad, utan om en tillfällig som ska tas bort när lägenheterna är sålda. Men regler är regler, och en enig bygg- och miljönämnd kräver nu bolaget på en straffavgift på 27 500 kronor för att ha byggt utan bygglov.

Paviljongen klassas som "annan byggnad". Hade den klassats som bostad hade straffavgiften varit sexsiffrig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!