Hyrorna har fortsatt ticka pĂ„ – nu fĂ„r bolaget miljoner

NÀr Linköpings kommun la ned flera för- och grundskolor tappade det kommunala fastighetsbolaget Lejonfastigheter hyresintÀkter. Nu, i slutet av Äret, kompenseras bolaget med 3,8 miljoner kronor av kommunen. Oppositionspartierna Àr kritiska.

Efter vÄrens skolnedlÀggningar har flera hyresavtal fortsatt att ticka pÄ för kommunala Lejonfastigheter. Nu kompenseras bolaget med 3,8 miljoner kronor av kommunen.

Efter vÄrens skolnedlÀggningar har flera hyresavtal fortsatt att ticka pÄ för kommunala Lejonfastigheter. Nu kompenseras bolaget med 3,8 miljoner kronor av kommunen.

Foto: Victor Bomgren

Linköping2023-12-16 17:00

NedlĂ€ggningen av fyra grundskolor och elva förskolor i Linköping var vĂ„rens stora politiska beslut. Som helhet innebar beslutet att barn- och ungdomsnĂ€mnden sa upp 18 hyresavtal för att minska sina lokalkostnader. Vid mĂ„nga av de nedlagda verksamheterna Ă€r det Lejonfastigheter som sjĂ€lva Ă€ger fastigheten, men i vissa fall har Lejonfastigheter hyrt lokalerna av en extern fastighetsĂ€gare – och i nĂ€sta led hyrt ut lokalerna till barn- och ungdomsnĂ€mnden. Dessa hyreskostnader har fortsatt att ticka pĂ„.

Nu kompenseras Lejonfastigheter för de externa hyresavtal som har fortsatt att innebÀra kostnader. Under tisdagens sammantrÀde beslutade S+M-styret, med stöd av Centern, att betala ut 3,8 miljoner kronor. Pengarna tas frÄn kommunstyrelsens plusresultat för 2023.

Liberalernas gruppledare Åsa Wennergren Ă€r kritisk till kompensationen. "Hur blir det nĂ€sta Ă„r? Ska Lejonfastigheter kompenseras dĂ„ ocksĂ„?", frĂ„gar hon sig.
Liberalernas gruppledare Åsa Wennergren Ă€r kritisk till kompensationen. "Hur blir det nĂ€sta Ă„r? Ska Lejonfastigheter kompenseras dĂ„ ocksĂ„?", frĂ„gar hon sig.

Majoriteten av oppositionspartierna var kritiska till beslutet.

– NĂ€r skolnedlĂ€ggningarna genomfördes sa vi att de hĂ€r hyresavtalen skulle bli en kostnad för kommunen, de skulle ju fortsĂ€tta att löpa pĂ„, och att man hade kunnat lĂ„ta eleverna eller barnen gĂ„ kvar om vi Ă€ndĂ„ var tvungna att betala hyran. Sen har Lejonfastigheter en prognostiserad vinst pĂ„ 59 miljoner kronor för 2023. De har sĂ„ gott om stĂ„lar sĂ„ de hade gott och vĂ€l kunnat betala för det hĂ€r sjĂ€lva, sĂ€ger Åsa Wennergren (L) och fortsĂ€tter:

– Det hĂ€r Ă€r pengar som hade kunnat anvĂ€ndas i annan verksamhet. MĂ„nga i skolan runt om i Linköping drar in pĂ„ inköp just nu. Hade styret varit tidigare ute sĂ„ hade pengarna till exempel gĂ„tt att anvĂ€nda till det.

"Lejonfastigheter har ett uppdrag att gÄ in i och ut ur lokaler efter hur behoven förÀndras. Sedan beslutet fattades i vÄras har Lejonfastigheter haft löpande kontakt med de externa hyresvÀrdarna för att tillsammans med dem hitta lösningar med nya hyresgÀster. Nu i slutet av Äret Àr vÄr bedömning att det Àr rimligt att de fÄr kompensation för de externa avtalen för 2023", skriver Niklas Borg (M), kommunstyrelsens vice ordförande, i ett mejl till oss.
"Lejonfastigheter har ett uppdrag att gÄ in i och ut ur lokaler efter hur behoven förÀndras. Sedan beslutet fattades i vÄras har Lejonfastigheter haft löpande kontakt med de externa hyresvÀrdarna för att tillsammans med dem hitta lösningar med nya hyresgÀster. Nu i slutet av Äret Àr vÄr bedömning att det Àr rimligt att de fÄr kompensation för de externa avtalen för 2023", skriver Niklas Borg (M), kommunstyrelsens vice ordförande, i ett mejl till oss.

Niklas Borg (M), kommunstyrelsens vice ordförande, sÀger att sju av de 18 hyresavtalen var tecknade med externa fastighetsÀgare. Fem av dem löper ut under 2024 och tvÄ av dem har lÀngre löptid.

– Att stora delar av oppositionen Ă€r kritisk till det hĂ€r beslutet tycker jag visar att man inte vill inse konsekvenserna för kvaliteten i barnomsorgen och grundskolan om man inte agerar utan istĂ€llet tvingas att minska lĂ€rartĂ€theten. Barnkullarna minskar. Födelsetalen Ă€r nu de lĂ€gsta sedan 1990-talet. UtifrĂ„n det fattades beslutet att lĂ€gga ned ett antal förskolor och skolor i vĂ„ras och det gjordes inte för att fĂ„ ekonomisk vinning 2023 utan att lĂ„ngsiktigt anpassa lokalkostnaderna till antalet barn i förskola och skola, skriver Niklas Borg i ett mejl till oss.

Varför vÀljer ni att kompensera Lejonfastigheter nÀr de gÄr med vinst?

– Lejonfastigheter fĂ„r kompensation för hyresavtal mot externa hyresvĂ€rdar. Dessa kostnader Ă€r svĂ„rare för bolaget att göra nĂ„got Ă„t eftersom man inte Ă€ger fastigheterna. De administrerar hyresavtal som kommunen ingĂ„tt med externa parter dĂ€r kommunen nu valt att gĂ„ ur dessa. Det Ă€r dĂ€rför rimligt att kommunen stĂ„r för kostnaderna.

– Det Ă€r ocksĂ„, utifrĂ„n skatteperspektivet, inte tillĂ„tet att övervĂ€ltra kostnader frĂ„n en kommun till ett bolag eftersom bolaget dĂ„ minskar sin vinst och dĂ€rmed hur mycket som ska betalas i skatt, fortsĂ€tter han.

Barn- och ungdomsnÀmndens ordförande Elias Aguirre (S) och kommunstyrelsens ordförande Kristina Edlund (S) mötte upprörda barn och förÀldrar nÀr beslutet om skolnedlÀggningarna togs i vÄras.
Barn- och ungdomsnÀmndens ordförande Elias Aguirre (S) och kommunstyrelsens ordförande Kristina Edlund (S) mötte upprörda barn och förÀldrar nÀr beslutet om skolnedlÀggningarna togs i vÄras.

Hade inte eleverna kunnat gÄ kvar tills dess att avtalen löpt ut?

– Eftersom Lejonfastigheter mĂ„ste jobba med att stĂ€lla om de egenĂ€gda lokalerna för att möjliggöra annan verksamhet sĂ„ har det av den anledning funnits en poĂ€ng i att tomstĂ€lla lokalerna. Det Ă€r svĂ„rt att stĂ€lla om lokaler som det bedrivs verksamhet i. Sedan har barn- och ungdomsnĂ€mnden gjort bedömningar utifrĂ„n det bĂ€sta för eleverna och planerat utflyttning ur det perspektivet.

Mer om beslutet

"Med anledning av förÀndrade demografiska förutsÀttningar beslutade barn- och ungdomsnÀmnden i mars att avsluta ett flertal hyresavtal för att minska nÀmndens lokalkostnader. Totalt 18 hyresavtal avslutades och det innebÀr minskade hyresintÀkter för Lejonfastigheter. Lejonfastigheter har ett helhetsansvar att förse kommunens verksamheter med ÀndamÄlsenliga lokaler. I flera fall kan de uppsagda lokalerna nyttjas av andra verksamheter i Linköpings kommun eller sÀljas. Men i de fall som lokalerna har kommunexterna Àgare innebÀr de uppsagda avtalen en kostnad för Lejonfastigheter innan bolaget har hunnit omförhandla kontrakten eller hitta annan anvÀndning för lokalerna. Förslaget Àr dÀrför att Lejonfastigheter kompenseras med 3 800 000 kronor för de omstÀllningskostnader som bolaget har under Är 2023".

KÀlla: Linköpings kommun

Karta: Atlasskolan, Linköping
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!