En vÀlpolerad utmanare söker folkets förtroende

”Linköping Ă€r en Ă€ggkastarstad”, sĂ€ger Jimmie Åkesson, partiledare för Sverigedemokraterna. ”Jag har besökt stan mĂ„nga gĂ„nger men har aldrig fĂ„tt tala ostörd. Och tvĂ„ kavajer har blivit nedsölade.”

Foto: Johnny Gustavsson

LINKÖPING2014-09-09 10:00

Det Ă€r en halvtimme kvar tills Sverigedemokraterna ska hĂ„lla valmöte pĂ„ Lilla Torget. Vi har trĂ€ngt ihop oss fyra karlar i ett samtalsrum för tvĂ„: Jimmie Åkesson, SD:s presschef Linus Bylund, fotografen och jag sjĂ€lv. Utanför rummet hĂ„ller tvĂ„ sĂ€kerhetspoliser vakt.

Kaffe och kanelbulle vĂ€ntar. Åkesson tackar nej till bullen med motiveringen att han har flera tv-kavajer hemma som han knappt kommer i. Men svart kaffe gĂ„r ner. Vi tömmer termosen medan vi diskuterar omslaget till ”Satis Polito” (VĂ€lpolerad nog), Åkessons sjĂ€lvbiografi.

Omslagsbilden: Åkesson sitter i strumplĂ€sten mellan tvĂ„ affischer. Ett portrĂ€tt pĂ„ Per Albin Hansson, S-mĂ€rkt statsminister 1932–1946 med texten ”En fast kurs med folkets förtroende” och en affisch dĂ€r Folkpartiet manar ”Bort med varje tendens till diktaturstrĂ€vanden”, frĂ„n andrakammarvalet 1936.

– Perfekt, med mig i mitten, kommenterar Jimmie Åkesson

MĂ„nga kulturarbetare, nu senast journalisten Per Svensson, har studerat och skrivit om SD:s kopplingar till ett mörkt förflutet. Svenssons ”VasakĂ€rven och jĂ€rnröret” nystar upp SD:s rötter bland de sĂ„ kallade ”nationellt sinnade” i 30-talets Lund. Boken recenserades i förra veckan i SR:s Kulturnytt: ”Den frilĂ€gger under vilken skugga de stĂ„r, de ideologier som vill definiera ut den ene frĂ„n den andre och som drivs av en nostalgisk lĂ€ngtan efter en idyllisk dĂ„tid dĂ€r nationen, folket och fosterjorden stĂ„r som nĂ„n sorts bild av det enda konstanta och den eviga lyckan” sammanfattade kritikern Gunnar Bolin.

Men, det Ă€r bara att erkĂ€nna, stĂ€mningen i omslagsbilden pĂ„ Jimmie Åkessons bok trĂ€ffar mig rĂ€tt i bröstet. Åkessons partivĂ€nner Ă€r inte lika lĂ€ttflirtade. De störs mer över att han lĂ€t sig fotograferas utan skor pĂ„ fötterna. Jimmie sjĂ€lv Ă€r heller ingen nostalgiker. Han drömmer sig sĂ€llan tillbaka, han Ă€r snarare Ledaren Som Blickar FramĂ„t.

Varför ville du skriva den hÀr boken?

­– Det Ă€r vĂ€ldigt mĂ„nga som filtrerar saker man sĂ€ger sĂ„ det var skönt att fĂ„ prata till punkt. Det fanns ocksĂ„ ett intresse att veta mer om vem jag Ă€r.

Jimmie Åkessons 2014 har varit turbulent. Han har blivit utbuad under orĂ€kneliga valmöten, tĂ„rtad under en boksignering, utkörd frĂ„n arbetsplatsbesök och hĂ€r i Linköping har han blivit Ă€ggprickad tvĂ„ gĂ„nger. Samtidigt har opinionssiffrorna aldrig varit högre Ă€n nu.

– Varje gĂ„ng vi kommer till Linköping blir det ett tjafsande. Publiken vĂ€nder oss ryggen nĂ€r jag börjar tala. Och buar man inte blir det talkörer, du ska fĂ„ se, sĂ€ger Åkesson nĂ€r vi gĂ„r ivĂ€g till Lilla Torget.

Bakom avspĂ€rrningstejpen trycker ett 50-tal tunnklĂ€dda ungdomar. Allra lĂ€ngst fram diskuterar tvĂ„ kvinnor högljutt vad Jimmies glasögon kan ha kostat. Det provisoriska scenutrymmet mitt pĂ„ torget svĂ€ljer utan vidare tio poliser och lika mĂ„nga vĂ€ktare. Talkören skanderar: ”Jimmie ljuger, SD suger”.

–Jag ska inte sĂ€ga att jag finner mig i detta, för det gör jag inte. Men det finns inte sĂ„ mycket man kan göra, vi har haft mĂ„nga samtal med polisledningen, men det arbetet gĂ„r ganska sakta, konstaterar Åkesson efter mötet.

Har det hÀr blivit bÀttre eller sÀmre med tiden?

– Det har blivit bĂ€ttre men det enda som intresserar mig Ă€r att vĂ„ra sympatisörer samlas och applĂ„derar. För mig rĂ€cker det att en enda ny anhĂ€ngare hittar fram till oss. DĂ„ har vi vunnit.

NÄgot som skiljer Sverigedemokraterna frÄn övriga riksdagspartier Àr att partiet inte har lika brÄttom. Det Àr fortfarande under uppbyggnad och det stora genombrottet kanske tar ytterligare fem, Ätta eller tio Är.

– Förr eller senare blir det sĂ„, sĂ€ger partiledaren trosvisst. För tio Ă„r sen kallades vi ett nazistiskt parti, i dag beskrivs vi mer som ett svenskvĂ€nligt parti. Det gĂ„r, som sagt, Ă„t rĂ€tt hĂ„ll i opinionsmĂ€tningarna.

Ni fÄr vara det ni vill, ett enfrÄgeparti, som vill begrÀnsa invandringen. Alla nöjda?

– DĂ€r har du fel, vi vill inte alls vara som alla andra och Ă€r absolut inte nĂ„got enfrĂ„geparti. Vi Ă€r solidariska med pensionĂ€rerna. Vi tror att förĂ€ldrarna sjĂ€lva vet vad som Ă€r bĂ€st för deras barn. Vi engagerar oss i Ă€ldreomsorg, brottslighet och försvaret.

Men Àr kritiska till det ni kallar massinvandring?

– Ja, vi tror att vĂ„ra svenska bistĂ„ndspengar gör mer nytta i det land flyktingarna ursprungligen kommer frĂ„n Ă€n hĂ€r i Sverige. VĂ„r utgĂ„ngspunkt Ă€r att nĂ€r miljoner mĂ€nniskor flyr en vĂ€pnad konflikt mĂ„ste hjĂ€lpen riktas till sĂ„ mĂ„nga som möjligt.

SD fick stor uppmĂ€rksamhet pĂ„ försommaren för sin affischkampanj i Stockholms tunnelbana. ”Stoppa det organiserade tiggeriet”, löd parollen. Att det flera gĂ„nger har konstaterats att tiggeriet inte Ă€r organiserat gör inte SD:s aktion olaglig. Yttrandefriheten gĂ„r först.

Jimmie Åkesson Ă€r fortfarande mycket nöjd med kampanjen.

– Den innebar ett genombrott i Stockholm, framför allt pĂ„ Södermalm dĂ€r vi tidigare hade svagt stöd. LĂ€nsstyrelsen slĂ€ppte en rapport som vi delvis kunde luta oss emot, sĂ€ger partiledaren och försvinner in i en av SĂ€po:s bilar.

TvĂ„ dagar senare ses vi i Mölby för att dĂ€r, i samband med Ă€nnu ett valmöte, avsluta intervjun. Jag gör ett försök att prata ”nolltolerans mot rasism” med Jimmie Åkesson. FöretrĂ€dare för SD gör ju vecka efter vecka huvudlösa uttalanden som Ă€r klart framlingsfientliga. Även höjdare i partiet som Jonas Åkerlund, vice ordförande, Kent Ekeroth, riksdagsman och nu senast Christoffer Dulny, SD:s ordförande i Stockholm, har uttalat sig rasistiskt.

Men det blir ingen intervju den hĂ€r gĂ„ngen heller. PĂ„ grund av tidsbrist. Jag lĂ€ser i stĂ€llet ut Jimmie Åkessons bio-grafi i grĂ€sbacken bakom scenen.

SÄ hÀr avslutar han sin sjÀlvbiografi. En skarp kontrast till den folklighet som attraherar hans sympatisörer.

”Jag Ă€r hatad. Vi Ă€r hatade. Etablissemanget hatar oss, eftersom vi utmanar. Vi utmanar, inte bara om maktpositioner och verklighetsbeskrivning, utan framför allt vilket samhĂ€lle vi ska ha. Vi vill helt enkelt inte ha det splittrade, segregerade – sjĂ€llösa – samhĂ€lle, som det socialliberala etablissemanget skapat Ă„t oss. Vi bekĂ€mpar det. DĂ€rför hatar de oss. DĂ€rför bekĂ€mpar de oss. LĂ„t dem hĂ„lla pĂ„.

Det Ă€r helt naturligt att ett fallande höstlöv skrĂ€ms av en tilltagande vind”.

(ur Jimmie Åkesson, Satis Polito)

Jimmie Åkesson

Ålder: 35 Ă„r.

Familj: Sambo, son, tre katter.

Bor: Sölvesborg.

Utbildning: Universitets-studier i bland annat stats-vetenskap.

Politisk bakgrund: Sverige-demokrat sedan tonÄren.

DÀrför blev jag Sverige-demokrat: Partiets nej till EU-medlemskapet.

SÄ mÄnga procent fÄr SD i riksdagsvalet: Vi blir en stark vÄgmÀstare.

FrÄga som avgör riksdagsvalet: Det pÄgÄende asylkaoset.

Mina tre hjÀrtefrÄgor: Ansvarsfull invandrings- politik, tuffare kriminal-politik, bÀttre arbetsvillkor i vÄrd och omsorg.

Tre topplÄtar pÄ Spotify: Sven-Bertil Taube: Calle Schewens vals, Björn Afzelius: Gammaldags moral och Manowar: Battle Hymn

LÀser gÀrna: Ljudböcker.

Finaste konsertminne: MÄnga. Positivt överraskad av Slade pÄ Sweden Rock för ett par Är sedan.

Film jag sett flest gÄnger: Gudfadern.

Sport jag följer: Fotboll, (hÄller pÄ MjÀllby), golf

FavoritrÀtt: Pizza.

Dricker gÀrna: Vatten, pilsner.

SmultronstÀlle: Hemma

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om