Fick inte heta "hälsobollar"

Cacaobönorna, som tillverkar konfektyr, byter namn på sina "hälsobollar". Anledningen är att miljöskyddsinspektionen anser att det är felaktig märkning.

Pralinerna på bilden har inget med Cacaobönornas praliner att göra.

Pralinerna på bilden har inget med Cacaobönornas praliner att göra.

Foto: Malin Hoelstad/TT

Linköping2014-05-26 09:52

Vid en oanmäld miljöskyddsinspektion på kooperativet Cacaobönorna i Linköping i mitten av maj, blev verksamheten anmärkningsfri när det gällde hygienen. Däremot får man bastning från miljöskyddsinspektionen för sin märkning. En produkt som kallas "Hälsoboll" får inte heta det. Anledningen är att man inte påvisar varför den är mer hälsosam än en vanlig pralin, till exempel genom att skriva att den innehåller en viss mängd mindre socker.

– I det här fallet kommer vi att döpa om den till "Fikonboll", säger Eric Hagdahl, kooperatör på Cacaobönorna, som tillägger att man hela tiden försöker hålla sig uppdaterad om vilka föreskrifter som gäller för märkning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om