Enligt polisen har ambulanspersonal funnit den 78-årige man som man sökt efter sedan i går kväll. Mannen hittades i närheten av Kisa, detta sedan en privatperson tyckt att mannen uppträtt förvirrat. Privatpersonen ringde då larmnumret 112.
78-åringen ska efter omständigheterna må bra, men har förts till sjukvårdsinrättning för kontroll. Polisen meddelar vidare att anhöriga är underrättade.
– Vi vet inte riktigt hur han tog sig till Kisa, men det viktigaste är att vi har hittat honom och att han mår bra, säger Thomas Agnevik, polisens presstalesperson.
Det var vid 18.40 på tisdagskvällen som polisen i Linköping fick det första samtalet om att en man, 78 år gammal, bosatt i Vårdsberg, försvunnit i centrala Linköping, i närheten av Tannefors.
– Sista kontakten med mannen var vid 15.30-tiden då han ska ha besökt centrala Linköping men efter det inte återkommit till bostaden, sade Anneli Johnsson Hammo, vakthavande befäl polisregion Öst, under tisdagskvällen.
Redan under tisdagskvällen – när fallet graderats som ett räddningstjänstärende för att större resurser ska kunna användas – sökte polisen med helikopter i det område där mannen försvann och kring den position där hans telefon senast var påslagen.