Golfturen slutade i fyllecell

Den 42-årige mannen spelade golf i Linköping och drack så mycket alkohol att han hamnade i en fyllecell. Nu har han dömts för att ha använt kokain.

En 42-årig man drack alkohol i samband med en golftävling. Nu har han dömts för att ha använt kokain.

En 42-årig man drack alkohol i samband med en golftävling. Nu har han dömts för att ha använt kokain.

Foto: Arkivbild

Linköping2019-07-03 22:00

Den 5 maj i år deltog 42-åringen i en golftävling som arrangerades på en golfbana i Linköpings kommun. Under golfrundan drack mannen, enligt egen utsago, ett par öl och ett par glas whisky. Under kvällen, när han befann sig på golfklubben, beställde han in drinkar, öl och vin och blev rejält berusad.

Mannen och hans sällskap tog sedan en taxi till centrala Linköping för att festa vidare. Under taxifärden drack 42-åringen cider. Sällskapet hamnade på en nattklubb där det beställdes in brickor med shots. 42-åringen skulle senare förklara att han drack så mycket att han tappade kontrollen. Han vaknade upp på polisstationen i en cell. Ett urinprov som mannen tvingades lämna visade att han var påverkad av kokain.

Mannen åtalades för ringa narkotikabrott och ställdes nyligen inför rätta i Linköpings tingsrätt. Han förnekade då att han medvetet skulle ha använt kokain, men redogjorde i detalj för sitt intag av alkohol. 42-åringens enda förklaring till att han hade kokain i kroppen var att han av misstag måste ha druckit någon annans drink – en drink som måste ha innehållit kokain.

Linköpings tingsrätt är inte imponerad av förklaringen. Att mannen skulle ha fått i sig drogen genom att dricka någon annans drink framstår, enligt domstolen, inte som trovärdigt "utan snarare som en efterhandskonstruktion".

42-åringen döms för ringa narkotikabrott. Straffet blev 30 dagsböter på sammanlagt 14 400 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om