Prylen som alla Ghost-besökare med mobil tvingas använda

Rockbandet Ghost vill inte att någon i publiken filmar eller fotograferar med sina mobiltelefoner under konserten i Linköping på torsdag. Ett amerikanskt bolag har en teknisk lösning som ska se till att förbudet följs. Samtidigt innebär det merarbete på plats i Saab arena.  

Konsertbesökare kommer att få låsa in sina mobiltelefoner i små väskor, som den till vänster, när de kommer till entréerna på Saab arena för att titta på Ghost.

Konsertbesökare kommer att få låsa in sina mobiltelefoner i små väskor, som den till vänster, när de kommer till entréerna på Saab arena för att titta på Ghost.

Foto: Anders Thorén/Loma Vista Recordings

Linköping2025-05-21 04:00

Ghosts frontman Tobias Forge vill inte att spelningarna under världsturnén ska spridas utanför konsertväggarna och önskar därför totalt mobiltelefonförbud. När ingen fotograferar eller filmar blir dessutom publiken mer närvarande på ett annat sätt.

De cirka 7500 konsertbesökarna som kommer till Saab arena kan ha med sig sina mobiltelefoner, men väl vid entrén får de ett slags fodral som påminner om en magväska där mobilen låses in. Efter konserten lämnar man tillbaka väskan och får ut sin telefon.   

– Låsen påminner om larmen som klädbutiker använder på sina kläder. Det är ett litet stift som går in i ett magnetlås, säger Anders Thorén, evenemangsansvarig på Visit Linköping. 

Den här typen av väska ska konsertbesökare lägga sina mobiltelefoner i innan de går in och tittar på Ghost i Saab arena.
Den här typen av väska ska konsertbesökare lägga sina mobiltelefoner i innan de går in och tittar på Ghost i Saab arena.

Telefonväskorna kommer från det amerikanska företaget Yondr som specialiserar sig på att skapa telefonfria miljöer. De har ett par representanter på plats utöver de 45 personer som Visit Linköping bistår med för att försöka få allt att flyta på vid entréerna.

Vilka ser du som de största utmaningarna?

– En är att alla har sin biljett i mobilen. Sitter man på läktaren brukar man ju kolla rad, plats och sektion i telefonen när man kommer in. Därför delar vi ut specialdesignade post-it-lappar i köerna utanför så besökarna kan skriva ner informationen innan mobilerna blir inlåsta. De som ska stå på golvet får bara en stämpel på handen i entrén.

Ghost önskar full uppmärksamhet under sin världsturné. Därför är det får man inte använda mobiltelefoner under deras konserter.
Ghost önskar full uppmärksamhet under sin världsturné. Därför är det får man inte använda mobiltelefoner under deras konserter.

Anders Thorén ser även en utmaning med betalningen när besökarna vill köpa korv och dricka.

– I välkomstbrevet som skickas ut till alla informerar vi om att man behöver ta med sig sitt fysiska bankkort. 

Men det kommer att finnas fyra telefonzoner runtom i arenan där man tillfälligt kan få ut sin telefon om man måste ringa väldigt viktiga samtal. 

Anders Thorén, evenemangsansvarig på Visit Linköping.
Anders Thorén, evenemangsansvarig på Visit Linköping.

Har den här väsklösningen använts i andra sammanhang tidigare?

– Ja, på en del stand-up shower i USA där de inte vill att skämten ska spridas på Youtube och så. Tekniken har använts i Sverige några gånger tidigare. Yondr säger att det har funkat väldigt bra under turnén hittills, så då får jag lita på det.

– Sedan har jag hört att det blev lite förseningar, både i London och Birmimgham tror jag det var. Men jag vet inte om det hängde ihop med att de skulle dela ut mobilväskorna.

Om ni upptäcker att någon filmar eller fotograferar, åker de ut då?  

– Det kan jag faktiskt inte svara på. Men vi kommer i alla fall påtala att de ska respektera bandets önskan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!