Här får det gamla nytt liv

Vad har en halvtrasig ukulele och en för lång gammal lampa gemensamt? Jo, båda togs med av sina ägare till Repair Café på universitetet i Linköping.

"Lampan är lite för lång i vårt nya hem men vi vill ha den kvar", säger Björn Oskarsson. Sofia Rönnberg och Philip Ekströmmer diskuterar fram de tekniska möjligheterna.

"Lampan är lite för lång i vårt nya hem men vi vill ha den kvar", säger Björn Oskarsson. Sofia Rönnberg och Philip Ekströmmer diskuterar fram de tekniska möjligheterna.

Foto: Johnny Gustavsson

Linköping2018-11-29 17:30

Repair Café var ett event som kursen "Master in Design" ordnade under onsdagen. Ägare till trasiga saker bjöds in för att hitta sätt att laga dem på, ihop med experter och studenter. Målet: att sprida kunskap om reparationer och på så sätt väcka tankar om materialresurser i samhället.

­– Vi värnar om hållbarhet i ett längre perspektiv och vill ge gamla trasiga produkter nytt liv. Det är så intressant att möta människorna och deras prylar, att få höra historierna. Jag tycker att vi ska ha saker som fungerar över tid, säger studenten Sofia Rönnberg.

Till workshopen kom också en stol med trasigt tyg på sittdynan. Det var Torbjörn Anderssons bak som satt sina spår. Han togs emot av Jana Voykova, student från Bulgarien. De enades om att "lappa" det gamla tyget för att visa lagningen, men med lite extra avvikande färg på garnet.

Kursen välkomnar studenter med olika bakgrund och det märks. Endast tre av eleverna har svenska som modersmål. Gemensamt har de ett genuint intresse för design och de komplexa utmaningar som studenterna kommer att mötas av i samhället. Tanken är att de med sina kunskaper ska ta ledande roller för ett hållbarare resursutnyttjande.

– Vi tänker mycket på framtiden och hur vi kan skapa en bättre planet för oss alla. Det är många olika aspekter, men vi måste börja någonstans och människor vill vara delaktiga. Jag hoppas de sen vågar laga saker och inte bara fortsätter att köpa nytt, säger Sofia Rönnberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om