I hård konkurrens med Eskilstuna och Örnsköldsvik står Linköping som vinnare av den prestigefyllda utmärkelsen som delades ut vid Svenska stadskärnors årskonferens i Västervik.
"Priset går till den stad som har arbetat långsiktigt och lyckats behålla och förnya centrum genom att ta ut svängarna", skriver juryn i sin motivering. Med tillägget som kan ses som en flirt till alla östgötar: "Årets stadskärna 2018 – gör't med hjärtat".
– Det känns jätteroligt! En lagseger som vi har gjort tillsammans med fastighetsägare och handeln – alla krafter som finns för att göra Linköpings innerstad bättre för varje dag, säger Elias Aguirre (S), kommunalråd och ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.
Hur har stadskärnan lyckats stå emot konkurrensen från Tornby?– Vi har Linköping city samverkan. Det är en viktig plats där vi träffas och bestämmer hur vi ska utveckla staden gemensamt. Men framför allt har vi många skickliga handlare och krögare som har hittat sina egna nischer som de fortsätter att utveckla, säger Elias Aguirre.
På lördag kan alla Linköpingsbor ta del av firandet då det bjuds på innerstadsbakelser vid Lilla torget mellan klockan 11 och 14.
När hockeylagen tar SM-guld får de guldhjälmar, men ni fick guldkepsar?– (skratt) Ja, kepsarna är kanske inte de snyggaste, men det känns fantastiskt! Vi fick en pokal också som vi ska hitta en bra plats till i stan. Det är många som ska dela på den här äran.