Kommunen har planer på att förtäta Ekholmen med uppemot 1 000 nya bostäder. Ett första steg är att ta fram ett detaljplaneprogram och i samband med det har Kenty – områdets ledande förening med ett 20-tal fotbollslag, 550 aktiva medlemmar och två fritids med 200 barn – fått komma med förslag. Den chansen har föreningen tagit, och det med besked.
Med hjälp av en av sina medlemmar, arkitekten Bengt Winell, har Kenty skissat på följande i området intill fotbollsplanerna:
* Fullstor idrottshall, med padelhall på övervåningen. Kafé, gym och klubbhus är också inritade här.
* 1,25 km löpspår på gummibana. Spåret ska vara konstfryst för skidåkning under vinterhalvåret.
* Multiarena för spontanidrott, likt de som finns i Berga, Skäggetorp och Ryd. Isbana på vintern.
* Konstfryst rink för skridskoåkning och hockey.
* Löparbanor, hoppgrop och kulstötningsring.
* Utegym.
* Beachvolley.
* Lekplats med rörelsetema, som klättring och balansgång.
* Utbyggnad av den befintliga skateparken.
* Teambildningsbana med grillplats.
* Boulebana.
Kentys sportchef Patrik Stålhammar hoppas att åtminstone en del av förslagen blir verklighet.
– Vi siktar på stjärnorna, så når vi kanske trädtopparna. Vi har tänkt utanför vår roll som fotbollsförening, på det som kan bli bra för hela Ekholmen, säger han.
Det dyraste i förslaget är idrottshallen, som föreslås på den stora grusplanen.
– Grusplanen är en död fläck i dag. Det är för bra ytor för att inte användas till något, säger Stålhammar.
I området finns redan en hall, Ekholmshallen.
– Men där har vi noll tider, det är fullt där. Det behövs fler hallar i hela staden.
Kommunalrådet Elias Aguirre (S) uppskattar Kentys engagemang.
– En del av det här är stora, dyra projekt som inte kommer att kunna genomföras direkt. Men på längre sikt ser jag inte något av det här som omöjligt. Utbyggnad av skateparken finns det redan lite pengar avsatta för.
Elias Aguirre menar att förutsättningarna för den här typen av satsningar växer när invånarna i området blir fler. Frågan är dock hur många av de nästan 1 000 planerade bostäderna som blir verklighet.
– Riksbyggen har kommit långt med sina planer att bygga vid Ekholmsvägen. Men några av de större förtätningsidéerna ligger på bostadsrättsföreningarnas mark och då är det de som bestämmer om och när det blir något. Åtminstone en av föreningarna har sagt nej, konstaterar Aguirre.