Det är kommunägda Lejonfastigheter som uppger att arbetet med den nya simhallen på Folkungavallen nu inleds med en period av så kallad provpålning.
Från och med den 14 augusti kommer det att pålas vid enstaka tillfällen. Detta kommer att ske under kvällstid, mellan klockan 21.00 och 23.00, fram till och med den 23 augusti. Syftet med provpålningen är att testa den geotekniska bärförmågan samt att mäta hur pålningen påverkar omgivningen. "För att mätningarna ska kunna genomföras på ett både säkert och korrekt sätt, sker provpålningen under kvällstid, då den befintliga simhallen är stängd", skriver Lejonfastigheter på sin hemsida.
Provpålningen kan ge upphov till störningar i form av ett "bankande och dunkande" ljud. Lejonfastigheter skriver: "Vi ber om ursäkt för de eventuella besvär detta medför och hoppas på ert överseende."
Så sent som i juni i år togs det första spadtaget för den nya simhallen.