"Helt sjukt att jag lyfte 306 kilo!"

För tre månader fick han veta om tävlingen. Nu är han tredje starkast i världen.

Foto: Emil Andersson

Linköping2016-08-15 21:38

Videon är inte längre tillgänglig

Carl Rothman från Linköping råkade ut för en wakeboard-olycka för 13 år sedan, och fick amputera ett ben. Hans intresse för att träna försvann dock inte. Det har blivit många timmar på gymmet. Och för några månader sedan fick han nys om tävlingen World´s strongest disabled man, i Manchester. Han nappade och blev första svensk som deltagit i tävlingen. Och han kom trea.

– Jag är jättenöjd med en pallplacering. Jag var nära silvermedaljen, och eftersom jag gärna tävlar blev jag först inte så glad för att jag missade den. Nu känns det bara bra och jag hoppas kunna inspirera andra.

Tävlingen består av flera moment, bland annat att lyfta "stenar" på över 100 kilo, och att dra en lastbil 20 meter på tid. I tyngdlyftsgrenen "kronlyft" överraskade Carl Rothman, till och med sig själv!

– Det är helt sjukt att jag lyfte 306 kilo! Det var ingen annan som klarade, säger han.

Motståndarna kom från olika länder. USA knep både guld- och silvermedaljen.

Med sig på tävlingen hade han två vänner som hjälpte till med utrustningen. Han har också fått sponsring från ett gymföretag. Men allra mest värmer nog allt stöd han fått både från medtävlande och från vänner hemifrån.

– Det är många som har peppat mig på vägen. På tävlingen var det otroligt bra stämning. Folk gav varandra råd och hejade på varandra.

Han har redan börjat planera för nästa års "World´s strongest"-tävling.

Vad hoppas du på i framtiden?

– Jag vill inspirera andra som har ett funktionshinder. Jag skulle vilja arrangera en tävling. Jag tränar för att jag kan, för att det går. Livet slutar inte för att man är handikappad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om