2016 kom den första så kallade skyfallskarteringen för Linköpings innerstad och närliggande områden. Den visar på flera områden som är extra känsliga för mycket regn på kort tid. Förutom resecentrum och Skäggetorp finns det även platser i exempelvis Lambohov och i nordvästra delen av Ryd som pekas ut.
Även värmeböljorna kommer bli fler i framtiden och Ekologigruppen har på uppdrag av Linköpings kommun gjort en värmekartering som blev klar förra året.
Den pekar på Tornby handelsområde som särskilt känsligt för höga temperaturer.
"Områden med särskilt stor risk för höga strålningstemperaturer och uppkomst av lokala värmeöar i Linköping utgörs till största av områden med stor andel öppna hårdgjorda ytor. Sådana områden finns främst i den nordöstra delen av tätorten vid Tornby, Kallerstad, Torvinge, SAAB och Hackefors industriområde. Tornby, som utgör ett handelsområde med stort antal människor i rörelse, bedöms som särskilt viktigt att hantera och ta i beaktning i framtida planering. Mindre sammanhängande riskområden syns också kring Universitetssjukhuset, vid Linköpingsuniversitet och vid djursjukhuset", skriver Ekologigruppen på sin hemsida.