Eklunds chark grundades 1950 och drevs genom åren som ett familjeföretag.
2006 kom Ingvar Gustavsson in som delägare och året efter tog han över rörelsen som hundraprocentig ägare.
Han gjorde det med stor erfarenhet från livsmedelsbranschen i bagaget.
Mellan åren 1980 och 1999 var han ägare och vd för Kiab i Linköping, ett företag som sålde och levererade godis och livsmedel till kiosker, bensinstationer, mindre butiker och biografsalonger runt om i Östergötland.
– Jag hade två depåer. En i Linköping och en i Motala. Personalstyrkan var ganska stor, runt 40 anställda, säger Gustavsson som i höstas bestämde sig för att sälja varumärket Eklunds chark, men samtidigt behålla bolaget på Norra Oskarsgatan med samma namn.
– Jag har fyllt 73 och tyckte att det var tid för mig att börja trappa ned något. Livet består av så mycket mer än att arbeta.
Köpare var Ostspecialisten i Östergötland AB.
– De fortsätter med samma sortiment som vi hade, men har lagt ut tillverkningen på lite olika platser. Samtidigt har jag kvar kontraktet med Linköpings kommun om att kunna leverera olika korvsorter till kommunens skolor och några äldreboenden, säger Ingvar Gustavsson.
Han berättar att han också valt att ha kvar företaget Mantorpsköket där produktsortimentet består av olika typer av sallader.
– Nu kan jag lägga lite mer kraft åt att utveckla den delen.
– Även om jag vill få mer tid över för annat så betyder jobbet fortfarande väldigt mycket för mig.
Hur länge han kommer att köra på vet han inte.
– Håller kroppen och huvudet dröjer det säkert åtskilliga år innan jag stämplar ut.
– Det är alldeles för roligt att ha något att sätta tänderna i.
Gustavsson brinner även för andra saker i livet där idrotten spelat en viktig roll - och gör så fortfarande.
– Jag satt med i IF Saabs styrelse under sex härliga år på 90-talet, säger han och fortsätter:
– 2018 och 2019 var jag ordförande i Åtvidabergs FF och jag har även varit ordförande i Hjulsbro och Derby.
Förutom de sportsliga meriterna tilldelades Ingvar Gustavsson Årets Näringslivsdiamant på den stora galan i Konsert & Kongress 2017.
– Det är det finaste priset man kan få som företagare i Linköping. Den kvällen rann tårarna på mig.
Ostspecialisten övertog en del av Eklunds charks personal vid köpet av varumärket.
– Vi var åtta personer innan övertagandet. Nu är vi bara några stycken kvar, säger Gustavsson.