Kommunen säger nej till 300 nya bostäder

Kommunen säger nej till planerna på 300 bostäder i Landeryd. Däremot får Hemsö bygga ut sitt vårdboende.

Övre bilden: Lars-Göran Nyström och Johan Tillmar på Riksbyggen hoppades få bygga 250 bostäder i Landeryd, men kommunen säger nej. Nedre bilden: Landeryds vårdboende kan bli dubbelt så stort.

Övre bilden: Lars-Göran Nyström och Johan Tillmar på Riksbyggen hoppades få bygga 250 bostäder i Landeryd, men kommunen säger nej. Nedre bilden: Landeryds vårdboende kan bli dubbelt så stort.

Foto: Åke Alvin

Linköping2021-03-29 06:45

Området det rör sig om ligger mellan Vårdsbergsvägen, Slatteforsvägen och järnvägen. Här har Riksbyggen och Hemsö lämnat in varsin ansökan om att få bygga bostäder, sammanlagt cirka 300 stycken.

Riksbyggen äger marken närmast järnvägen. Där ville de bygga cirka 250 bostäder i en blandning mellan lägenheter och småhus. Men kommunens plankontor och samhällsbyggnadsnämnden säger nej.

Motiveringen är att området inte är utpekat som bostadsområde i kommunens översiktsplan. Tvärtom ligger det i den så kallade randzonen där översiktsplanen säger att kommunen ska vara restriktiv med att tillåta nya bostäder.

 – Egentligen är det här en typ av bostadsbyggnation som vi vill ha. Men i det här området har vi inte de planeringsförutsättningar som behövs för att säga ja, kommenterar nämndens ordförande Muharrem Demirok (C).

Vad betyder det, mer konkret?

– Det finns anledningar till att området inte är utpekat som bostadsområde i översiktsplanen. Närheten till järnvägsspåret bland annat. Vi måste prioritera de områden som faktiskt är utpekade, där förutsättningarna bedömts som bättre.

Riksbyggens affärsutvecklingschef Johan Tillmar tycker att det är beklagligt att projektet inte blir av.

– Vi ser ju att det finns en stor efterfrågan på småhus och marknära boende i Linköping och vi har bedömt det här området som lämpligt. Vi respekterar kommunens beslut, men hoppas att en framtida översiktsplan kan omvärdera beslutet.

undefined
Landeryds vårdbostäder börjar bli omoderna och kommunen efterlyser större enheter. Hemsö vill därför bygga nytt och större i Landeryd.

Hemsö äger fastigheten intill, med Landeryds vårdboende. Här har företaget ansökt om att få bygga ett nytt, nästan dubbelt så stort demensboende samt 18 psykiatribostäder. Det är samhällsbyggnadsnämnden positivt inställd till. Däremot säger nämnden nej till företagets önskan att även få bygga 50–70 vanliga bostäder.

– Det gör inte så mycket att de plockar bort bostäderna, även om jag tycker att det hade varit trevligt med sådana här också. Det viktiga för oss är att bygga vårdbostäder, kommenterar Hemsös projektutvecklare Jonas Jalkander.

Däremot har Jalkander synpunkter på kommunens plankö. Arbetet med detaljplanen bedöms kunna påbörjas först 2026 och vara klart tidigast 2028.

– Det är bekymmersamt. Behovet av vårdbostäder är stort i Linköping, säger han.

Muharrem Demirok (C) är också bekymrad över plankön.

– Fem år är inte acceptabelt och det pågår ett intensivt arbete för att korta tiden. En kötid lär vi alltid ha, men vi behöver komma ner till 2–3 år, säger han. 

Karta: Landeryd
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!