Det var inte så lätt att hitta mat till dig, du äter ju ingenting!
– Jo då, men jag äter en pH-balanserad kost och vill vara så alkalisk som möjligt, nära pH-värde sju. Jag mår bättre av det och har uteslutit mjölkprotein, kött, vete, gluten, potatis och kaffe. Men resten av familjen äter allt, vi är ju liberaler vet du!
Varför får inte ditt parti fler röster?
– För att vi inte stuckit ut hakan och modigt presenterat vår politik. Det handlar om paketering och om att våga provocera. Ett annat skäl är att friheten, liberalismens grund, numera tas för given av många.
Landeryds hembygdsgård. Varför sitter vi här?
– Som nyinflyttad 1998 begav jag mig på upptäcktsfärd och blev förälskad i den här vackra platsen. Jag gifte mig under klockstapeln bakom oss.
Du är väldigt personlig i dina mejl innan vi ens setts. "Var rädd om dig!", "kram" etc. Har du fått kommentarer kring det?
– Ja, men bara från politiker. Vissa är rädda för den sortens närhet, men jag tror vi är redo att byta beteende och jag är gärna härförare. Politiker måste våga lämna talarstolen och närma sig människor. Jag får höra "äntligen en politiker som är människa!" och det gör mig glad. Många upplever att politikerna skiter i dem. Vi måste visa oss ute bland människor och tala om hur de själva kan bidra till att förändra sitt liv eller sin omgivning till det bättre, lära dem hitta sponsorer till egna projekt och annat. Många har ingen tro på att de själva, med kommunens hjälp, kan bidra.
Har du stött på patrull i din roll som "den nya tidens politiker"?
– O ja. Det är inte alla ankor som får komma fram till dammen må du tro. På mitt första landsmöte med FP ifrågasatte jag varför vi kämpar mot kvinnlig, men inte manlig, könsstympning. Och varför vi inte anammar FN:s barnkonvention! Politiker är alldeles för flata här.
Och det drog inte ned några applåder?
– Nej du. Det finns så mycket outtalad korrekthet i den politiska arenan och det här, förstod jag snabbt, var inga ämnen man tar upp.
Du är passionerad i det du gör, oavsett om det handlar om nagelteknologi, fågelskådning eller racing. Passioner brukar svalna och dö.
– Jag är hängiven fram tills att något blir destruktivt. Många gånger i höstas frågade jag mig om det är detta jag verkligen vill och om jag orkar. Jag kom fram till att det behövs modiga politiker som jag och därför ger jag järnet. Den här gången handlar det inte om mig själv, utan om andra.
Hur hamnade du i politiken?
– Jag har drivit flera egna företag. Regelverket och byråkratin är förlamande. Dessutom finns det en attityd som går ut på att företag alltid "utnyttjar" människor. Det behövs politiker som kan den här verkligheten. Vi har många fantastiska småföretagare i Linköping vars idéer och kunskap bättre måste tas tillvara för att hitta och skapa fler arbeten.
Har du många lik i garderoben?
– Tja . . . jag är ju människa. Det finns händelser i mitt liv som jag inte framhåller, men som ändå gett mig nyttiga erfarenheter. Uppväxten var till exempel inte särskilt ljuv, men jag väljer att minnas och fokusera på det som var bra.
"Självinsikt" som nytt skolämne låter lite . . . luddigt.
– Nej, allt utgår från insikten om vem du är och att våga stå för det. Vem du är bakom din titel är inte oväsentligt, det är allt! Det är därför vi har så många ledarskapsutbildningar i Sverige, så varför inte från tidig ålder lära barnen detta.
Om du får galet mycket makt, vad gör du?
– Tar ett tydligt handslag med företagen. Det är företagen som skapar jobb, här finns driv, engagemang och insikter. Lägger ned arbetsförmedlingen i dess nuvarande form, släpper fram företagen även här. Ställer högre krav på att företagen ska vara med och anställa dem som är långt ifrån arbetsmarknaden.
– Jag skulle dessutom skrota det högskoleförberedande kravet på gymnasieutbildningarna och återinföra lärlingssystemet, det skulle gagna skoltrötta och nyanlända. Vi kan inte bygga ett samhälle av enbart akademiker.
– Ta somaliska kvinnor som kommer hit. De är fullfjädrade i omhändertagande av barn och gamla, men här måste de ha en högskoleutbildning för att jobba inom de sektorerna! Alla läshuvuden kan inte snickra – och vice versa.
Blir ni glada i kommunhuset när det droppar in medborgarförslag?
– Jag blir det. Vi ska uppmuntra kreativa idéer, men vissa verkar mest tycka att "oj, nu kom det något jobbigt utifrån".
Vinster i välfärden, bra eller sådär?
– Bra! Vinst är en drivkraft för utveckling, men vi politiker måste bli mycket bättre på att följa upp kvaliteten på vården, oavsett utförare.
Tack för en trevlig picknick. Här får du en picknickkorg från Corren.
– Det står "Nära dig varje dag" på den. Perfekt! Jag lanserar mig som "en politiker nära dig".