Malmenhelikopter söker i skärgården

En helikopter från Helikopterflottiljen på Malmen deltar under fredagskvällen i operationen mot misstänkt främmande undervattensverksamhet i Stockholms skärgård.

Helikopter 15 vid en tidigare övning utanför Karlskrona. Nu deltar en Helikopter 15 från Helikopterflottiljen på Malmen i ubåtsjakten i Stockholms skärgård.

Helikopter 15 vid en tidigare övning utanför Karlskrona. Nu deltar en Helikopter 15 från Helikopterflottiljen på Malmen i ubåtsjakten i Stockholms skärgård.

Foto: Peter Nilsson / Kockums

LINKÖPING2014-10-17 21:21

Försvarsmakten fick under fredagen uppgifter om att misstänkta aktiviteter pågår i Stockholms skärgård.

Ett par hundra personer från Helikopterflottiljen, Fjärde sjöstridsflottiljen, Amfibieregementet och hemvärnet deltar i operationen.

Från Malmen och Linköping rör det sig om en Helikopter 15 med ett okänt antal i besättningen.

– Vi kommenterar inte antalet personal, säger Therese Fagerstedt, informatör på Försvarsmakten.

Vad ska den göra?

– Det handlar om en underrättelseoperation, man söker visuellt, säger Therese Fagerstedt.

Försvarsmaktens presschef Philip Simon kommenterar insatsen för Corren:

– Det är ett hundratal därute just nu och arbetar för brinnande livet. Vi använder olika förmågor. Det som fartyg har, det som helikoptrar kan göra från luften, amfibiesoldater och hemvärn på marken som spanar. Alla gör sin del för att täcka det här området.

Och vad gör helikoptrarna?

– De flyger över området och genomför underrättelseinhämtning från luften, säger Philip Simon.

Helikopter 15 är Försvarsmaktens lättaste helikopter och har i två omgångar tidigare deltagit i EU:s gemensamma insatser mot pirater i Adenviken i Operation Atalanta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om