Under sommaren 2022 utsattes två privatpersoner och Mongoliets ambassad för snarlika bedrägerier. Privatpersonerna och företrädare för ambassaden tog kontakt med en kvinna som de trodde kunde hyra ut en lägenhet på Södermalm i Stockholm. Samtliga drabbade gick på en visning av lägenheten och fick sedan hyresavtal skickade till sig.
De drabbade satte in hyra och deposition på ett konto som tillhörde en 33-årig man bosatt i Linköping. Det visade sig dock snart att det hela var en bluff. När de drabbade skulle flytta in i lägenheten visade det sig att den inte alls skulle hyras ut. På 33-åringens konto hade 108 750 kronor flutit in.
Polisen har inte lyckats reda ut vem eller vilka som låg bakom bedrägerierna – men 33-åringen åtalades för tre fall av penningtvättsbrott. I förhör nekade han till brott. Han påstod att han träffade "några personer på stan" och att han trodde att han tog emot pengar som kom från ett kryptokonto. För besväret fick han 20 000 kronor. 33-åringen medgav dock att han fick ”en magkänsla att något var skit”.
Tingsrätten anser att det är bevisat att mannen gjort sig skyldig till de aktuella brotten. Straffet blev villkorlig dom och 60 dagsböter på sammanlagt 3 000 kronor. Han ska även betala 108 750 kronor i skadestånd, varav 21 750 kronor till Mongoliets ambassad.