Om nu inte Sergelkliniken vann något på att överklaga den första upphandlingen så gjorde i alla fall landstinget det. Priset på dagkirurgin har ytterligare pressats ned.
- Vi sänkte vårt anbud med tio procent. David Philipsson, sektorschef på Carema som äger Sergelkliniken, döljer inte att han är besviken över att inte det räckte för att få behålla dagkirurgin. Det är omöjligt att gå lägre, säger han.
- Vi kan inte sänka priset mer utan att tulla på kvaliteten.
Läkaren Bengt Janzon är huvudägare och VD för Medicinskt centrum. Han menar att skälet till att hans företag kunde erbjuda billigare pris än Carema, enbart handlar om avkastningskravet.
- Carema är ett stort företag som är vant vid högre marginaler än vad vi har.
Drygt tre procent skiljde de båda företagens anbud åt.
Beräknat på en volym på tjugo miljoner kronor tjänar landstinget runt en halv miljon kronor (årligen) på att byta entreprenör från Carema till Medicinskt Centrum.
Avtalet med Medicinskt centrum gäller från och med den 5 januari 2009.
Var ska ni hålla till i Linköping?
- Det ber vi att få återkomma till, säger Bengt Janzon.
Sergelklinikens avtal med landstinget går ut siste augusti. Och sedan? Landstinget gör en direktupphandling av dagkirurgi under hösten. Detta för att undvika glapp i produktionen innan nye entreprenören tar vid efter årsskiftet. Mycket talar för att det blir Carema som får fortsätta under hösten vilket skulle ge Sergelkliniken förlängd frist.
David Philipsson ville på torsdagen inte säga något om framtiden. Först ska Carema utreda vilka alternativ det finns för Sergelkliniken. Han utesluter dock inte att det kan bli nödvändigt att varsla personal.