- Vi är inte där vi skulle kunna vara. Vi har kvaliteten, det gäller bara att vi kan organisera oss, säger Anita Strömbäck, projektledare bakom Östgötahästar.
Hästbranschen i Östergötland omsätter 550 miljoner och sysselsätter ungefär 1 500 personer.
Nya företagareMen fler skulle kunna arbeta aktivt med hästar om det fanns bättre ekonomi i det. Och för småföretagare finns viktiga vinster att göra om man går samman när man till exempel köper foder eller betalar stallar. Det kan vara avgörande för de som vill ta steget från intresse till riktigt verksamhet.
- Då måste det ju finnas ett vinstintresse. Har man den viljan att driva företag så kan vi erbjuda ett samarbete, säger Anita Strömbäck.
Öka intressetÄven för etablerade i hästbranschen kan det finnas plats för nyanställningar. Genom att gå samman kan Östgötahästar få upp intresset för näringen i regionen.
- Får vi snurr på samarbetet kan det bli högre omsättning, och det blir mer pengar för att anställa, säger Sofia Bengtsberg på Staby gård ridcenter strax utanför centrala Linköping.
Genom samarbete och gemensam marknadsföring kan man dessutom locka sponsorer och etablera nya tävlingar.
- Jag tror att det skulle kunna ge jättemycket. Vi skulle kunna tävla mer hemma. Det är dyrt att åka ut och tävla, och ju längre man åker desto dyrare blir det. Och att unga ryttare får se mer, det kan inspirera.
Yrken runtomkringStaby gård har 21 hästar. Och kan de få högre omsättning och högre vinster så kan Sofia Bengtsberg tänka sig att anställa.
Men det finns även många runt hästägarna som gynnas av ett ökat intresse.
- Hovslagare behöver verktyg, bilarna kommer någonstans ifrån... Skulle man ta bort hästnäringen så försvinner väldigt mycket från andra, säger Sofia Bengtsberg.
Därtill planerar Östgötahästar att börja med turistpaket. I höst ska man arbeta med ett pilotprojekt som involverar Ekenäs slott, gårdar runtomkring och en handfull företag.
Våga ta betaltMen det gäller också att hästnäringen ska kunna ta betalt. Och där finns ett problem utbrett i hela Sverige.
- För gemene man är hästar en dyr hobby. Därför är det svårt (för oss) att ta betalt, för det ses just som en hobby. Det är viktigt att man ser det som ett riktigt företag, säger Sofia Bengtsberg.
Hon hoppas därför att om hästbranschen uppmärksammas mer, så blir också människor i allmänhet mer medvetna om förutsättningarna. Då känner de som arbetar med hästar, som till exempel har ridskolor eller inackorderade hästar, att de vågar ta så mycket betalt som de verkligen skulle behöva.
Ny webbsidaSamarbetet Östgötahästar startade i början på året. Och de beräknar att infrias deras visioner så skapas 200 jobb. Nu är arbetet igång med sajten ostgotahastar.se. Det ska bli ett nav för både företag som arbetar direkt i hästbranschen, och för sponsorer och intresserade. Där ska det finnas möjlighet att få rådgivning och hitta ryttare, hästar med flera.