Misstänkte sexköparen vägrar svara på polisens frågor

Polisen avslöjade en misstänkt sexköpare i centrala Linköping. Men den 28-årige mannen har i förhör vägrat att svara på frågor.

En 28-årig man har åtalats för köp av sexuell tjänst. Men i förhör har han vägrat att svara på frågor.

En 28-årig man har åtalats för köp av sexuell tjänst. Men i förhör har han vägrat att svara på frågor.

Foto: TT

Linköping2020-11-25 10:00

Det var den 30 september i år som civilklädda poliser bedrev spaning utanför en lägenhet i centrala Linköping. Polisen visste att en kvinna hade annonserat om att hon sålde sex i en lägenhet som hon tillfälligt hyrt. 

På eftermiddagen den aktuella dagen såg spanarna när kvinnan kastade ned lägenhetsnycklar till en 28-årig man. Mannen gick in i lägenheten och när han kom ut igen efter cirka tio minuter blev han konfronterad av polis. 

En av poliserna skrev senare i en rapport: "Misstänkt är undvikande i sitt beteende men verkar väldigt nervös. Misstänkt frågar om personer brukar erkänna dessa typ av brott och om det är vanligt att man väljer strafföreläggande istället för rättegång i denna typ av brott."

Polisen höll förhör med kvinnan som berättade att 28-åringen hade betalat för att sex med henne. 

– Han betedde sig nervöst och verkade lite konstig. Han betalade 1 000 kronor. Efter tio minuter tog han på sig och gick, säger kvinnan i förhör. 

Kvinnan, som betraktas som vittne eftersom det inte är olagligt att sälja sex, berättar i förhör att hon känner rädsla för männen som köper sex av henne. 

– Vi är väldigt rädda för de här männen som kommer. De tror att vi tjänar massor med pengar och har pengar så att de vill stjäla från oss.

28-åringen, som nu har åtalats för köp av sexuell tjänst, har i förhör vägrat att svara på några frågor. 

– Inga kommentarer, säger den åtalade i förhör. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!