Nakenhippiens gratisresa till Thailand

Mathias Risberg väcker uppmärksamhet där han drar fram. I går var han på blixtvisit i Linköping, hippien som ska lifta till Thailand.

"Jag vill uppleva så mycket jag bara kan och kommer alltid att vara nomad", säger Mathias Risberg som just nu liftar till Thailand.

"Jag vill uppleva så mycket jag bara kan och kommer alltid att vara nomad", säger Mathias Risberg som just nu liftar till Thailand.

Foto: Johnny Gustavsson

LINKÖPING2017-03-07 20:16

Udda är bara förnamnet och redan är han på god väg att bli ett fenomen, 27-åringen som av andra beskrivs som: kristen containerdykare, 100 procent galning, nomad, Jesushippie, levnadskonstnär och strippa. Jo då, Mathias tar verkligen jobb som strippa och är organiserad hos Svensk strippförmedling.

Hans föräldrar är naturalister, annars "helt normala med bra jobb".

– Via dem har jag fått kärleken till naturen och hela Adam och Evagrejen. Men jag skippar det där med syndafallet, det låter så tråkigt.

Han kommer från Alfta i Hälsingland, är ständigt på resande fot, plockar mat från containrar, äger nästan ingenting, tar jobb som dräng på gårdar, är djupt kristen och trivs bäst naken i naturen. Naturen, som han inte vill beskåda, utan "vara en del av".

Och det här är väl den mest kontroversiella sidan av Mathias Risberg. I tv-serien Outsiders har han berättat att han blir sexuellt upphetsad av naturen.

Vad tycker din mormor om det?

– Mormor älskar mig, men just den där biten bekymrar henne, eftersom hon känner skam.

Han ställer frågor om mina favoritdjur och ger mig en present (ett stort nakenfoto på sig själv). Fotograf Johnny får lika mycket uppmärksamhet han. Jag anar att de Mathias möter antingen tar honom till sig och blir fascinerade av de kärleksbudskap han säger sig vilja sprida, eller avfärdar honom som knäppgök.

Det är svårt att inte bli åtminstone lite fängslad av en ung människa som vänt hela konsumtionssamhället ryggen och som trots ett hårdnande samhällsklimat vill hävda att människan är god och att kärleken övervinner allt.

Corren har skrivit om honom tidigare, då han liftade som ängel genom länet. Både här och här.

Han promotar sig själv där han drar fram. Ringer upp tidningar, tv och radiostationer.

Vad vill du?

– Sprida kärlek och trygghet genom att visa att man visst det kan lifta sig fram. Jag vill normalisera liftandet och upphöja det till modern luffarkonst.Jag vill uppleva saker i livet och leva fullt ut.

Är det svårt att hitta boenden?

– Inte numera. Många känner igen mig och gillar när jag kommer på besök. Jag har massor av "hem" i Sverige och tre stycken här i Linköping.

Varför är du så poppis?

– Jag är glad, positiv, generös och hjälpsam. Och för bilisterna som plockar upp mig blir jag ett slags vägunderhållning.

Hur länge ska du vara nomad?

– Alltid. Jag kommer aldrig att kunna ha flickvän och barn, bara älskarinnor. Just nu har jag lite problem, eftersom jag är jättekär i en av dem, som bor i Malmö.

Säger Mathias och ger sin in i ett resonemang om "etiska relationer" där jag inte riktigt hänger med.

Kan människor undra om du är hög och går på droger?

– Ja, men det gör jag inte. Allt jag sysslar med är "invärtes" droger som utlöses av massage, meditation, fysisk träning, kärlek, äventyr och ett kontrollerat risktagande.

Till Linköping kom Mathias tillsammans med DanjaMewe, från USA som ska till Tyskland, och Tommie Gyllin från Kumla. I Köpenhamn sluter Mikkel Traesborg an. Tillsammans ska de tre killarna ta sig till Thailand via Tyskland, Tjeckien, Polen, Ukraina, Ryssland, Kazakstan, Uzbekistan, Indien, Nepal och Burma.

Två månader får det ta. Det är lång tid, men så vill de också uppleva så mycket som möjligt under resans gång.

Allt medan missionerandet pågår om att normalisera resandekulturen, det helt drogfria livet och nakenheten. Och att hylla kärleken och medmänskligheten.

Knäppgök? Kanske det. Men vad vore världen utan sådana?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om