Hon är en 61-åring som alls inte ser fram emot någon pensionering.
– Det är inget alternativ för mig att gå i pension. Jag kommer nog att jobba tills jag dör. Fast jag har mer tid nu jämfört med då jag hade en massa medarbetare. Den tiden tillbringar jag med barnbarnen. Att få titeln ”mormor” och ”farmor” är superhäftigt, sa Astrid i samband med sin 60-årsdag 2016.
I dag driver Astrid företaget Brissman konsult. Ett företaget som sysslar med ledarskap, coachning, styrelsearbete, rekrytering till styrelser och styrelseutbildningar. Brissman konsult utbildar även i bl a affärsmannaskap och affärsprojekt. Vid sidan av detta är Astrid också mentor till entreprenörer inom olika branscher.
– Jag har varit engagerad i Företagarna i flera omgångar, det känns väldigt roligt att nu få förtroendet att bli ordförande. Jag hoppas kunna bidra med mitt driv och kunskap inom samhällsfrågor och entreprenörskap, säger Astrid Brissman.
Astrid efterträder Anna Hjertstedt. Övriga styrelseledamöter är Frida Sandin, Pernilla Stenberg, Anna Wallentinsson, Anette Hesselgren, Håkan Krepper, Staffan Johansson, Karin Jonsson, Tomas Tränker och Magnus Persson.