Genom att Elgiganten krympt sina ytor har Babyworld fått en lokal på 1 028 kvadratmeter. Det blir den elfte butiken för kedjan, som grundades 2015 och säljer produkter för barn 0–3 år.
– Vi har haft ögonen på Linköping länge, men vi har inväntat rätt tillfälle och rätt lokal. Tornby och ett synligt läge vid E4 är helt perfekt för oss, säger Awa Gardi, etableringsansvarig på Babyworld.
Åtta anställda kommer att jobba i butiken under ledning av butikschefen Jenny Sörensen.
– Det var den bästa rekryteringsprocess jag varit med om. 500–600 personer sökte jobben och det var väldigt många bra ansökningar. Det finns fantastiskt bra människor i Linköping, säger Awa Gardi.
I Tornby finns redan Babya/Lekia, så ni får konkurrens ?
– Ja, men jag tycker att det är bra med konkurrens. Det är viktigt för kunden att ha valmöjligheter.
Antalet nyfödda gick under det första halvåret 2022 ner till den lägsta nivån på 16 år, enligt SCB. Hur påverkar det er?
– Det är förstås inte positivt och det trodde man ju inte efter ett pandemiår... Men det är inte något som vi har sett påverkat vår försäljning.
Ska ni fortsätta växa, med fler butiker?
– Ja. Vi satsar mycket på ehandel, men det blir även fler butiker inom kort. I den här branschen – till skillnad från många andra – har vi lyxen att fysiska butiker alltid kommer att behövas. Barnvagnar och bilstolar behöver provköras. Och som nybliven förälder kliver du in i en helt ny värld och behöver vägledning.