Så blir nya höghuset i Linköping

På en höjd i Majelden ska NCC bygga ett 14-våningshus med 50 hyreslägenheter åt Stångåstaden.

14-våningshuset byggs på en höjd intill Brokindsleden.

14-våningshuset byggs på en höjd intill Brokindsleden.

Foto: Stångåstaden

Linköping2016-09-05 18:15

NCC har på sistone fått flera stora kontrakt av Stångåstaden: Prisotomten med 300 lägenheter, Alnen ett stenkast därifrån med lokaler och 145 lägenheter samt i Vallastaden där det blir 34 lägenheter och 4 radhus.

Nu är det klart att NCC även ska bygga 14-våningshuset Höjdpunkten i Majelden, samt ett fristående garage.

Storleken på lägenheterna i Höjdpunkten varierar från två till fem rum och alla lägenheter får inglasad balkong. Lägenheterna ska preliminärt stå klara för inflyttning hösten 2018.

Huset ska certifieras enligt miljöbyggnad silver, vilket bland annat innebär låg energiförbrukning.

Hur hög hyran blir är inte klart men väntas hamna i ungefär samma storleksordning som kvarteret Alnen i Övre Vasastaden där förhandlingarna är klara. Där kostar en trea på 85 kvadratmeter 12 400 kronor i månaden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!