Så ska stadsdelen växa med 280 bostäder

280 nya bostäder ska byggas i Ekholmen – hälften hyreslägenheter och hälften bostadsrätter för 55-plussare. Men grannarna har en hel del kritik mot planerna.

De vita byggnaderna närmast i bild är de som Riksbyggen planerar att bygga längs Ekholmsvägen. Bilden visar storlek och placering, men utseendet är ännu inte färdigritat.

De vita byggnaderna närmast i bild är de som Riksbyggen planerar att bygga längs Ekholmsvägen. Bilden visar storlek och placering, men utseendet är ännu inte färdigritat.

Foto: Illustration: Backhans & Hahn

Linköping2020-11-22 08:00

Det var Riksbyggen som på 1960–70-talen byggde flerbostadshusen i Ekholmen. Ungefär hälften byggdes som hyresrätter och hälften som bostadsrätter. På den linjen fortsätter Riksbyggen nu när det är dags att bygga vidare i området.

Planen är att bygga fem nya kvarter längs Ekholmsvägen, på mark där det i dag främst är bilparkeringar. Detaljplanen ska nu ut på granskning, det sista som sker innan den antas.

– Vi hoppas att den antas under våren. I så fall kan vi börja bygga i slutet av 2021, säger Johan Tillmar, affärsutvecklingschef på Riksbyggen.

undefined
"Vi hoppas kunna börja bygga i slutet av 2021", säger Johan Tillmar, affärsutvecklingschef på Riksbyggen.

Först på tur står 140 hyreslägenheter, fördelade på tre byggnader. Tillmar räknar med att de tar 18 månader att bygga. Det blir förhållandevis små lägenheter, mest ettor och tvåor samt några treor.

– Smålägenheter är väldigt efterfrågade i Ekholmen. Det blir lägenheter med hiss, något det är ont om i området, kommenterar Tillmar.

Längre västerut vid Ekholmsvägen ska Riksbyggen sedan bygga 140 bostadsrätter med 55-plusboende.

– Vi kallar konceptet för Bonum. Vi har inte byggt någon sådan förening i Linköping tidigare, men ett antal i Norrköping och de har blivit väldigt uppskattade. I varje hus finns en värd som hjälper till med att till exempel handla och skruva upp saker. På så sätt kan man bo kvar längre när man blir äldre, säger Johan Tillmar.

De befintliga husen i området är 2–3 våningar höga. De nya blir högre, 4–6 våningar. En del parkering byggs under jord, men kommunala Sankt Kors ska också bygga ett p-hus.

undefined
De nya husen ska framför allt byggas på parkeringsplatserna längs Ekholmsvägen, från Järdalavägen och västerut fram till lokalgatan som leder in till Ekholmsskolan.

Under året har detaljplanen varit ute på samråd. Det är då som alla berörda har tillfälle att lämna synpunkter – och det har kommit in en hel del kritiska sådana.

Flera grannar påpekar att utsikten försämras och att solen skyms, framför allt vintertid. De är oroliga över den ökade trafiken, med buller och luftföroreningar, och de kritiserar att träd och grönytor försvinner.

Kommunens plankontor bemöter kritiken bland annat med att andelen grönytor i området ökar när parkeringsytor ersätts med innergårdar. Nya träd planteras. Trafiksäkerheten förbättras med en ny gång- och cykelväg längs Ekholmen. Lekplatser anläggs. 

– Jag är övertygad om att det här kommer att bli jättebra när husen väl är på plats och man ser hur fint det blir, säger Johan Tillmar.

undefined
Den gamla komprimatorstationen, som inte längre är i bruk, bedöms ha ett visst kulturhistoriskt värde. Men enligt den nya detaljplanen ska den rivas.

Muharrem Demirok (C), ordförande i samhällsbyggnadsnämnden, säger att han har full förståelse för att byggplanerna väcker oro och känslor.

– Vi har hanterat alla synpunkter med den största respekt. Men vi har gjort en avvägning och landat i den här lösningen, säger han.

Demirok anser att det finns mycket att vinna på att bygga i Ekholmen.

– Handlarna och Ica Fastigheter lyfter behovet av att stadsdelen växer. Och jag har träffat många som vill flytta till Ekholmen men som inte får tag på boende, säger han.

I planprogrammet, som för några år sedan gjordes för norra Ekholmen, finns utrymme för ytterligare nästan 700 nya bostäder. Men den mesta marken ägs av bostadsrättsföreningar som hittills inte visat något intresse av nybyggnation.

– Jag hade verkligen hoppats att fler föreningar skulle se möjligheten i det här. Dels att skapa fler bostäder, men också att få en annan ekonomi i sin förening, säger Demirok.

Riksbyggen har möjlighet att bygga mer på sikt.

– Vi äger till exempel mark längs med Järdalavägen, där vi har hyresbostäder. Men nu fokuserar vi på det här projektet, säger Johan Tillmar.

Fakta om Ekholmen

Ekholmen avgränsas av Vistvägen, Ålerydsvägen och Brokindsleden. Det innebär att även Blästad, Åleryd och Fredriksberg räknas till Ekholmen.

År 1960 var folkmängden 119 personer. År 1980 var den som störst med 7 177 personer. Nu är befolkningen cirka 6 300 personer.

2018 gjordes ett så kallat planprogram för norra delen av Ekholmen. Där skissas på cirka 950 nya bostäder, de flesta i flerbostadshus men även ett 70-tal radhus. Utbyggnad av Fredriksbergsskolan och Ekholmsskolan ingår också.

Karta: Ekholmen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!