Saab expanderar i Australien och har beviljats ett bidrag på motsvarande 164 miljoner kronor genom australiska regeringens "Modern Manufacturing Initiative" som syftar till att stärka landets tillverkningsindustri.
Bidraget ska används för att bygga en anläggning i närheten av Adelaide. Centret kommer att ligga i anslutning till Saabs befintliga anläggning och har som syfte att främja samverkan inom ledningssystemområdet.
Andy Keough, chef för Saab Australien, säger i ett pressmeddelande att det är Saabs växande personalstyrka, och erfarenhet som gör att företaget kan leverera komplexa lösningar till Australiens försvarsmakt och andra kommersiella kunder.
– Vi har funnits i Australien i tre decennier och är mycket glada att göra den här ytterligare investeringen som gör det möjligt för oss att utveckla verksamheten vidare och bidra till tillväxten av den australiska försvars- och tillverkningsindustrin, säger Andy Keough i en kommentar.
Saab har investerat cirka 400 miljoner kronor i anläggningen i Adelaide, som kommer att växa med runt 80 procent under en 18-måndadersperiod. Enligt försvarskoncernen kommer 450 jobb kommer att skapas, såväl för Saab som för underleverantörer.
I den nya anläggningen ska det hållas utbildningar inriktad på ledningssystem. Det ska även finnas lokaler för produktions- och prototyparbete, systemintegration och testverksamhet.
Byggnationen kommer att påbörjas senare i år.