Saab får stororder på undervattensfarkost

Saab ska leverera fler än 20 undervattensfarkoster till ett företag i Förenade arabemiraten. Ordern är värd 620 miljoner kronor.

Saab ska leverera undervattensfarkosten Sabertooth till ett företag i Förenade arabemiraten.

Saab ska leverera undervattensfarkosten Sabertooth till ett företag i Förenade arabemiraten.

Foto: Saab

Linköping2023-06-05 09:23

Det är företaget PXGEO, som arbetar med marin geofysik, som har beställt den autonoma undervattensfarkosten Sabertooth. 

Ordern omfattar fler än 20 Sabertooth-farkoster, vilket är den hittills största beställningen på den aktuella farkosten. Sabertooth kommer att användas för att skicka ut och hämta upp utrustning i samband med havsbottenundersökningar. 

– Tack vare Saabs och PXGEO:s gemensamma expertis kan vi autonomisera inhämtning av seismisk data till havs, vilket är ett stort framsteg, säger Görgen Johansson, chef för Saabs affärsområde Dynamics, i ett pressmeddelande. 

 Sabertooth kan utföra uppdrag på ner till 3 000 meters djup. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!