Squash non-stop för att samla in pengar

Dygnet runt svettas squashspelarna pÄ bana fyra för att bidra till MusikhjÀlpen.

Squashtrio. Elin Rundqvist, Anna Adlercreutz och Lovisa Annerwall fick tillsammans ihop 11 000 steg under en timme pÄ banan.

Squashtrio. Elin Rundqvist, Anna Adlercreutz och Lovisa Annerwall fick tillsammans ihop 11 000 steg under en timme pÄ banan.

Foto: Peter Jigerström

Linköping2015-12-15 13:00

Lovisa Annerwall, Anna Adlercreutz och Elin Rundqvist har precis avslutat en timme nÀr vi kommer till Linköping squashcenter.

– Det var vĂ€ldigt kul, SquashhjĂ€lpen Ă€r ett roligt initiativ, sĂ€ger Lovisa Annerwall.

De lÀser industriell ekonomi pÄ universitetet och I-sektionen, som de tillhör, har bokat spel i sex timmar för ungefÀr 20 studenter. FrÄn MusikhjÀlpens start i söndags till avslutningen pÄ lördag Àr det spel dygnet runt pÄ banan. Förhoppningen Àr att alla som deltar ska skÀnka 100 kronor till insamlingen. Dessutom gÄr fem företag in och sponsrar med 5 000 kronor vardera per dygn.

– Banan stĂ„r vi för. Alla pengar som kommer in gĂ„r oavkortat till MusikhjĂ€lpen, sĂ€ger Åse Stenström i receptionen.

Alla tider under veckan Àr fullbokade vilket gör att det blir 150 timmars spel, non-stop. Det luktar rekord, menar Daniel Kullgard i Linköpings squashklubb som klÀckte idén med SquashhjÀlpen.

– För att komma i Guinness rekordbok mĂ„ste man anmĂ€la att det Ă€r ett rekordförsök, men det har vi inte gjort. SĂ„ vi fĂ„r sĂ€ga att det blir ett inofficiellt vĂ€rldsrekord, ingen annan har spelat sĂ„ hĂ€r lĂ€nge, vad jag vet.

Alla som deltar utrustas med stegrÀknare sÄ att man kan hÄlla reda pÄ spelarnas sammanlagda strÀcka.

– Det Ă€r för att hĂ„lla lite koll. Tillsammans borde det handla om ungefĂ€r 80 mil, alltsĂ„ som mellan Linköping och Åre, sĂ€ger Daniel Kullgard.

Natten mellan onsdag och torsdag blir det Night fight pÄ Squashcenter, dÄ blir det lagtÀvling med stans bÀsta spelare. Allt som hÀnder pÄ bana fyra sÀnds live pÄ Youtube.

– Det kan vara vĂ€rldens lĂ€ngsta squashsĂ€ndning, sĂ€ger Daniel Kullgard.

Mer info: squashcenter.se

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om