Det har gått drygt tre år sedan den stora bomässan hölls i Vallastaden. Då var runt 900 bostäder färdigbyggda.
Sedan dess har byggandet fortsatt, både av sådant som inte hann bli klart till mässan och på nya områden. På lång sikt är det tänkt att Vallastaden ska växa österut ända fram till Lambohovsleden och Vallaskogen.
Heimstaden bygger nu över 200 hyreslägenheter. Ett bygge är i full gång i kvarteret Intellektet, granne med p-huset Flustret. Där blir det 109 lägenheter och en kommersiell lokal, med planerad inflyttning våren 2022.
Dessutom planerar företaget att under det första kvartalet 2021 dra i gång ytterligare ett bygge i kvarteret Iterationen, som ligger i andra änden av Vallastaden. Där blir det 119 lägenheter och en lokal.
Heimstaden är från början ett norskt företag – namnet betyder hemstaden på norska – men finns nu i sex länder och förvaltar över 100 000 lägenheter, varav 30 000 i Sverige.
Till Linköping kom Heimstaden 2017 när bolaget köpte 1 088 lägenheter i Berga, Lambohov och Ryd av Stångåstaden. Sedan dess har Heimstaden dessutom köpt 96 lägenheter i Vallastaden samt 457 lägenheter av Von Duvfa Fastighets AB.
– Vi vill växa i alla städer där vi finns och i Linköping växer vi mycket. Förutom Vallastaden planerar vi att bygga på Djurgården, berättar Mikael Petersson, projektledare på Heimstaden.
Att bygga i Vallastaden ställer speciella krav. Tomterna är små och Heimstaden har fått dela upp sina projekt i flera byggnader.
– På Intellektet bygger vi tre byggnader med tre olika arkitekter. På Iterationen blir det fem byggnader och fyra arkitekter. Sådant driver kostnader, men det ger ju också en stor variation i området, säger Mikael Petersson.
Bygget som startar i vår görs med det statliga investeringsstödet. För att få det måste hyran sättas till högst 1 450 kronor per kvadratmeter och år. Det motsvarar drygt 9 000 kronor i månadshyra för en trea på 75 kvadratmeter.
Alla hus byggs för att uppfylla kraven för miljöbyggnad silver och får solpaneler på taken.
Flera andra företag bygger också i Vallastaden, eller planerar att göra det.
Urban Properties bygger ett femvåningshus i trä med 25 lägenheter. Spridd ska bygga 90 studentlägenheter och 22 lägenheter för trygghetsboende. RAW planerar tre hus med sammanlagt 70 bostadsrätter. Riksbyggen ska bygga tre radhus, Tornet 30–35 hyreslägenheter och Hufu 18 hyreslägenheter.