I våras satte en ung man ut en annons på Blocket om att han under sommaren ville hyra ut sin lägenhet i Tannefors. En 25-årig universitetsstudent svarade på annonsen under påhittat namn och utgav sig för att vara intresserad av att hyra lägenheten.
På förmiddagen den 4 maj kom 25-åringen till lägenheten för att, som det verkade, ta sig en närmare titt. Mannen som ville hyra ut lägenheten svarade på frågor. Efter cirka 20 minuter lämnade 25-åringen lägenheten. Efter några minuter återkom han dock till lägenheten och påstod att han måste ha tappat sin hotellnyckel. Lägenhetsinnehavaren lade märke till att 25-åringen verkade nervös.
Plötsligt drog 25-åringen upp ett pistolliknande föremål ur sin axelremsväska och sade att det var fråga om ett rån. 25-åringen drog även fram ett järnrör och tvingade sedan mannen att tejpa sina egna fötter med silvertejp. 25-åringen tejpade sedan mannens händer.
Rånaren gjorde klart att han ville ha mannens mobiltelefon och bankkod. När 25-åringen satte sig vid mannens dator för att föra över pengar såg brottsoffret sin chans: Han lyckades frigöra sig från tejpen och sprang mot ytterdörren. 25-åringen sprang dock efter och började, enligt åklagaren, slå mannen i huvudet med pistolattrappen och järnröret. Brottsoffret märkte att det började flimra för ögonen men lyckades ändå i den utsatta situationen försvara sig. Mannen slog till rånaren som då tappade balansen. Brottsoffret flydde ut i trapphuset och kunde söka skydd hos en granne. I detta skede valde rånaren att lämna lägenheten utan byte.
Flera polispatruller sattes in i jakten och ett signalement på rånaren gick snart ut. I centrala Linköping råkade en polisman få syn på en person som stämde in på signalementet. Polismannen kallade på förstärkningar. När polisen ingrep i korsningen mellan S:t Larsgatan och Linnégatan släppte 25-åringen sin väska och sträckte armarna i luften. I väskan låg järnröret och en kniv.
I förhör valde 25-åringen att erkänna rånförsöket. Han förklarade sitt agerande med att han var i ett desperat behov av pengar.
– Jag har ett spelberoende och jag har räkningar som jag inte betalat sen slutet på mars.
I förhör har 25-åringen, som nu har åtalats för försök till rån, sagt att han har mellan 150 000 och 180 000 kronor i spelskulder.