Stiftelsen Tappra barn har med hjälp av Mange Johanssons årliga kändisgolf samlat in nästan fyra miljoner kronor till utsatta barn i Linköping. Pengarna har bland annat gått till Barndiabetesfonden, Ronald McDonald hus och Tjejjouren Beata.
Nu satsar stiftelsen på en julkampanj och den här gången ska pengarna gå till Friends och deras arbete mot mobbning i skolor och idrottsföreningar i Linköping.
– Det är första gången vi gör det här, men meningen är att det ska bli ett årligt evenemang. Vi tror att Linköpingsborna är lite extra generösa så här i jultider, säger projektledaren Niklas Lillman.
"Jul för Tappra barn" invigs kl 12 på lördag 26 november med en konsert på Trädgårdstorget, då bland andra Broken Door, Wiktoria och Jesper Pettersson uppträder. Lördag 17 december kl 12.30 avslutas det hela med Samir & Viktor på samma torg och då avslöjas hur mycket Linköpingsborna samlat in till Friends.
– Eftersom det är första gången är det svårt att gissa hur mycket pengar det blir. Kanske 300 000 kronor, säger Niklas Lillman.
Varje helg under kampanjtiden blir det sagostunder, tomteverkstad, paketinslagning och andra aktiviteter på Trädgårdstorget, Lilla torget och Farbror Melins torg. Den 10–11 december är det föreningsdag på Trädgårdstorget med chans att prova på olika sporter.
Hur gör jag om jag vill bidra?
– Ett bra sätt är att köpa Tappra barn-mössan för en hundring. Eller så kan du komma ner till Trädgårdstorget och hjälpa Mange Johansson att slå in paket!