Det blir Peab som bygger stommen till p-huset som ska stå klart våren 2017. Om Dukaten skulle följa sin vanliga princip att namnge p-hus efter kvartersnamn skulle det heta Intellektet.
– Men det är så mycket mer än ett vanligt p-hus. Därför får Linköpingsborna nu vara med och namnge huset i en tävling, berättar Matts Skeppstedt, marknads- och affärsutvecklare på Dukaten.
Vinnaren får ett halvårs fri parkering hos Dukaten eller ett lokalt årskort på Östgötatrafiken.
100 av parkeringsplatserna kommer att ha en laddstolpe för elbilar – och på sikt kan systemet med stolpar byggas ut ännu mer. Elen kommer från solceller i fasaden och på taket.
– Alltfler bilar kommer att vara eldrivna i framtiden och vi vill gärna gå i bräschen för det, säger Matts Skeppstedt.
Delar av huset får växtväggar och på en del av taket kommer det att finnas plats för växter och biodling.
Soporna från alla bostäder i Vallastaden ska sugas genom kulvertar till ett soprum i en del av p-huset, så några sopbilar kommer aldrig att behöva köra in i Vallastaden. I ett återvinningsrum – uppvärmt av överskottsvärme från kulvertar och transformatorer – kan Vallastadsborna slänga papper, papp, plast och glas.
– P-huset – eller multihuset – blir det första man ser när man kommer till Vallastaden direkt efter brandstationen. Tanken är att man ställer sin bil här och går in i området. Vallastaden blir inte helt bilfritt, men vi vill minska biltrafiken så långt det går, säger Skeppstedt.
Tävlingsformulär finns på vallastaden2017.se och namntävlingen pågår till 31 januari.