Det var den 6 december förra året som 38-åringen kontrollerades av polis i Linköping. Det visade sig att han var påverkad av det narkotikaklassade läkemedlet tramadol.
38-åringen kunde dock inte förklara hur han fått i sig drogen. Han berättade under rättegången i Linköpings tingsrätt att han den aktuella dagen skulle sälja sin bil och att tre personer kom för att provköra fordonet. Plötsligt hade han börjat må dåligt. 38-åringen förklarade att han endast hade druckit läsk – som han själv köpt.
Tingsrätten skriver i domen att 38-åringen inte kunnat lämna någon rimlig, konkret och trovärdig förklaring till varför han hade tramadol i kroppen. Slutsatsen är att han uppsåtligen tagit drogen. 38-åringen döms för ringa narkotikabrott. Straffet blev 30 dagsböter på sammanlagt 2 400 kronor.