Vill ha festbuss i Linköping

Deltagarna på Företagarskolan sattes på ordentliga prov när deras affärsidéer bedömdes.

Festbuss. David Chavez vill trafikera Linköping med en rullande nattklubb.

Festbuss. David Chavez vill trafikera Linköping med en rullande nattklubb.

Foto: Johannes Karlsson

Linköping2016-06-22 11:11

Panelen och kursdeltagarna har radat upp sig i ordentliga stolsrader. Utsiken över staden är makalös från konferensrummet på den nittonde, högsta, våningen i skyskrapan Tornet.

– Det är på de här gatorna min buss ska rulla, säger David Chaves. De fyra panelmedlemmarna framför honom antecknar frenetiskt.

Kursavslut

I dag gäller det att verka övertygande om man ska sälja in sin affärsidé. Men det är inte säsongspremiären för TV-programmet Draknästet det handlar om, utan kursavslut för deltagarna i Företagarskolan. En vuxenutbildning som drivits i Linköpings kommuns regi i snart tolv år.

– Det är en fantastisk resa jag får vara med på. Det är så kul att se hur deltagarna lyfter sig när det gäller, säger Anders Örnell, som varit ansvarig för utbildningen sedan starten.

Presentation

Under tisdagseftermiddagen presenteras över tjugo affärsidéer. De sträcker sig bland annat från friskvård till trädgårsmästeri. Under ett halvårs tid har deltagarna fått vägledning och coachning. Nu ska de ställas på prov.

– Vi ger konstruktiv kritik, poängterar saker från olika synvinklar. I en tid som denna gäller det för företagarna att ha nischade idéer om de vill ge sig in på stora marknader, säger panelmedlemmen Anna Falkström, till vardags utbildningschef på MoA Lärcentrum.

Festbuss

En av många som tagit sig an utbildning med stor entusiasm är 27-åriga David Chaves. Han vill sätta en festbuss på Linköpings gator, som man både ska kunna köpa lösbiljetter till och kunna abonnera för större tillställningar.

– Det här finns redan på flera platser i världen, bland annat i min hemstad Calí i Colombia. Så varför skulle det inte kunna gå här? Det är perfekt för turister och skapar ett bredare nattliv.

Nervöst

För David, som tidigare bland annat jobbat som receptionist på en trafikskola, har utbildningen varit ett första steg in i entreprenörsvärlden.

– Det har varit jättekul, särskilt att träffa så många nya människor som man kan ta intryck av. Det var såklart nervöst att presentera min idé idag, men man måste tänka att vi alla bara är människor i grunden.

Målinriktad

Nervositeten till trots, så var kritiken efter presentationen mestadels positiv. Men än vågar han inte drömma stort. När han ska beskriva sina framtidsplaner låter han snarare som en rutinerad affärsman.

– Jag sätter hela tiden upp små mål. Min enda dröm just nu är att få igång mitt projekt, säger David Chaves och blickar ut över de gator som snart kan bli hans spelplan.

Det här är Företagarskolan

En halvår lång utbildning om företagande som drivs i Linköpings kommuns regi.

Samarbetspartners är MoA Lärcentrum, Mjärdevi Science Park, LEAD, Almi, NyföretagarCentrum Linköping, Wahlink och Vreta Kluster.

Utbildningen är kostnadsfri och öppen för alla över 20 år att ansöka till.

Nästa kursstart är i september 2016.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om