På förmiddagen den 5 december i fjol hade en grupp barn från Rosendalsskolan i Skäggetorp besökt en julshow på Konsert & kongress. 51 sexåringar befann sig på tvåvåningsbussen när chauffören valde fel väg tillbaka till skolan.
Bussen, drygt fyra meter hög, körde rakt in i järnvägsviadukten på Grenadjärgatan. Passagen under viadukten är bara 3,6 meter hög och en del av busstaket skalades av.
Tack vare att barnen var så korta var det ingen som skadades allvarligt i olyckan. Men redan dagen efter satt kommunens tjänstemän i möte för att diskutera hur man ska undvika liknande olyckor i framtiden.
Linköping har elva broar med en lägre frihöjd än 4,5 meter. På nio av dem byts nu slitna varningsskyltar ut mot nya, men framför allt får de fyra broar som anses farligast helt nya varningssystem.
– Vi sätter upp stolpar före bron med en laserstråle emellan. När strålen bryts blinkar en digital skylt med en rejäl varning. Det kommer inte att gå att missa, säger Ulf Johansson Lorin, avdelningschef för stadsmiljö.
Det finns andra varningssystem som i stället består av fysiska hinder, som alltför höga fordon kör in i före bron. Det alternativet utreddes, men valet föll på det digitala systemet.
– Vi känner oss väldigt trygga i att ha hittat en lösning som kommer att funka, säger Johansson Lorin.
Det digitala varningssystemet – som drivs med batterier för att fungera även vid strömavbrott – sätts upp vid Grenadjärgatan, Glyttingevägen, Södra Stånggatan och Skogsgatan vid Hagbyskolan. På de ställena har det, förutom bussolyckan, tidigare skett olyckor med för höga lastbilar.
– Det är där vi bedömer att behovet är störst. De andra broarna är på platser med en annan karaktär, där man inte åker in med den här typen av fordon, säger Johansson Lorin.
Samhällsbyggnadsnämnden beslutade i veckan att lägga sammanlagt cirka 2 miljoner kronor på varningssystem och skyltar. Utbytesskyltarna är redan på väg upp, men det digitala varningssystemet har längre leveranstid och beräknas vara på plats i juni.
De låga passager, som inte får digitala varningssystem, är Norra Oskarsgatan under E4, Olstorpsgatan under Brokindsleden, Strandgatan under Drottningbron, Stenbrötsgatan under Industrigatan, Torkelbergsgatan vid Ekoxen, Gesällgatan under Bergsvägen samt Midgårdsvägen i Vikingstad under länsväg 1028.