Föreläsning ställdes in efter protester

Efter protester från studenter ställer Utrikespolitiska föreningen vid LiU in en föreläsning med Gustav Kasselstrand från Alternativ för Sverige.

Efter studentprotester beslöt UF i fredags att ställa in föreläsningen med Gustav Kasselstrand.

Efter studentprotester beslöt UF i fredags att ställa in föreläsningen med Gustav Kasselstrand.

Foto: Ulrik Svedin

LINKÖPING2019-09-02 18:00

Gustav Kasselstrand, partiledare för Alternativ för Sverige (AFS), skulle 1 oktober föreläst på Linköpings universitet. AFS driver frågor om bland annat asylstopp och återvandringspolitik med fler utvisningar. Det var Utrikespolitiska föreningen (UF) som stod bakom föreläsningen. Men efter studentprotester beslöt UF i fredags att ställa in Gustav Kasselstrands besök.

LÄS ÄVEN:"Man viker sig för hot"

Henrik Svensson tog initiativ till protestaktionen.

– Campus kokade efter beslutet om att han skulle komma hit. Partiet är extremistiskt och odemokratiskt. Studenterna var irriterade och frustrerade.

Han är ordförande för S-studenter vid Linköpings universitet. Efter att ha diskuterat frågan på ett möte med S-studenterna startade han en facebooksida med en namninsamling.

– Men jag verkade som privatperson. Sen fick jag hjälp att sprida insamlingen av både kamrater i styrelsen och från andra studenter som är engagerade i studentlivet.

Henrik Svensson tycker inte att beslutet inkräktar på yttrandefrihetslagen.

– Den går ju åt båda hållen. Han har rätt att prata, men vi har lika mycket rätt att protestera. Nu tyckte många studenter att föreläsningen skulle ställas in.

Facebooksidan var aktiv i två dagar, och fick då in 200 namnunderskrifter, innan UF meddelade att föreläsningen skulle ställas in.

Nazir Elpustaty är programkoordinator för UF Linköping.

"Vi vill vara tydliga med att vi inte ställde in på grund av protesterna S-studenter drev, vi känner oss inte påverkade av S-studenter. Vi ställde in på grund av att vi insåg att den öppna kritiska diskussion inte längre kunde förväntas", skriver han i ett mejl.

Han påpekar att det faktum att UF ställer in evenemanget inte bryter mot yttrandefriheten.

"Vi har inte tagit ifrån Kasselstrand rätten att utöva sin yttrandefrihet".

Nazir Elpustaty skriver att det här inte kommer påverka hur föreningen väljer gäster i framtiden.

"Vi kommer alltid vara en politiskt och religiöst obunden förening som utmanar sina medlemmar med kontroversiella föreläsare."

Tanken var att Gustav Kasselstrand skulle prata om ett utträde ur EU ("Swexit"). Henrik Svensson tycker att det finns mer lämpliga personer som kan diskutera ämnet.

– Riksdagspartierna V och SD har åsikter i frågan, även om de inte aktivt drev det i EU-valet. De är demokratiskt valda partier och lämpar sig bättre på ett universitet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om