Bonava har de senaste Ären byggt bostÀder i Södra EkkÀllan. Nu Àr det omrÄdet snart fullt utbyggt och företaget ser sig om efter nya platser att bygga pÄ.
Blickarna har dÄ fallit pÄ marken runt à leryds vÄrdboende.
â Det Ă€r ett vĂ€ldigt attraktivt lĂ€ge, nĂ€ra till bĂ„de stadens centrum och servicen i Ekholmen, sĂ€ger Bonavas affĂ€rsutvecklare Anders Rosell.
Marken Àgs av kommunala Lejonfastigheter. Planerna bygger pÄ att Bonava byter till sig mark, och Lejonfastigheter fÄr i gengÀld mark pÄ annan plats i staden dÀr det finns behov av kommunala verksamheter.
Bonava vill bygga cirka 260 bostĂ€der â en blandning av hyreslĂ€genheter och bostadsrĂ€tter â frĂ„n vĂ„rdhemmet ut mot Ă lerydsvĂ€gen.
Husen ska bland annat byggas pÄ det som i dag Àr parkeringsplats. Dessutom vill Bonava riva byggnaderna dÀr vÄrdboendet förr hade kök, panncentral och verkstÀder.
NĂ€rmast radhusen i intilliggande Fredriksberg föreslĂ„r företaget tvĂ„vĂ„ningshus och lĂ€ngre in mot vĂ„rdboendet upp till fem vĂ„ningar. PĂ„ grĂ€sytorna nĂ€rmast Ă lerydsvĂ€gen planerar Bonava tvĂ„ hus pĂ„ 4â6 respektive 6â8 vĂ„ningar.
â Det blir bra att fĂ„ in flerfamiljshus i omrĂ„det. Det möjliggör en generationsvĂ€xling, sĂ€ger Anders Rosell.
I Bonavas planer finns ocksĂ„ ett p-hus â eller mobilitetshubb som man kallar det â med plats för bland annat 170 bilar, elcykelpool och kontor. Skogsdungen ska utvecklas till en park med promenadstig, grillplats och gymredskap.
Lejonfastigheter vill ocksĂ„ bygga vid Ă leryds vĂ„rdboende. Dels en förskola för 120 barn, dels ett sĂ„ kallat trapphusboende med cirka 36 lĂ€genheter för funktionsvarierade. Det huset Ă€r inritat mittemot vĂ„rdboendets entrĂ©, med 8â10 vĂ„ningar.
Erik Styrenius, fastighetschef pÄ Lejonfastigheter, tror att förskolan och bostÀderna blir ett lyft för dem som bor pÄ vÄrdboendet.
â De brukar uppskatta nĂ€r det blir mer liv och rörelse. Det minskar kĂ€nslan av institution, sĂ€ger han.
Vad kommer andra som bor i omrÄdet att sÀga, tror du?
â Vi kommer att bjuda in till dialog. Det som grannar brukar vara mest oroliga för Ă€r att nya hus ska sĂ€nka vĂ€rdet pĂ„ deras fastighet. Men jag har aldrig varit med om att det hĂ€nt, det blir alltid tvĂ€rtom.
Bonava och Lejonfastigheter rÀknar med att det kommer att ta flera Är innan byggplanerna kan bli verklighet. Först ska politikerna sÀga ja till att pröva idén. DÀrefter ska en detaljplan arbetas fram innan det Àr dags att söka bygglov.