Mjölkbonden Magnus Svensson Àr bekymrad. Den starka, ihÄllande solen som de allra flesta andra glÀds Ät har inte varit bra för bönderna. Solen och hettan leder till torka, torkan leder till problem. DÀr Magnus Svensson nu stÄr, inne i hagen hos sina mjölkkor pÄ Markeby gÄrd, Àr grÀset torrt. Regnet har uteblivit. Det kommer bli en enorm foderbrist framÄt hösten.
Senast det var sÄ hÀr illa var 1955, dÄ var det Magnus pappa som skötte gÄrden. DÄ var Sverige i mÄngt och mycket sjÀlvförsörjande, dÄ slog torkan hÄrdare mot civilbefolkningen Àn vad det gör nu. Men för bönderna Àr det svÄrt likvÀl.
â Det Ă€r tredje Ă„ret i rad som vi har torka, men situationen i Ă„r kan inte jĂ€mföras med nĂ„gonting annat. Dessutom finns inga foderlager frĂ„n tidigare Ă„r att tillgĂ„, de gick Ă„t redan förra Ă„ret, sĂ€ger Magnus Svensson.
Bredvid honom stÄr riksdagsledamoten Staffan Danielsson (C). Han Àr oroad över lÀgets allvar. DÀrför förbereder han en interpellation till landsbygdsministern. I den tÀnker han föreslÄ att regeringen tillsÀtter en nationell krisgrupp som ska hjÀlpa bönderna. HjÀlpen bör bland annat bestÄ i att bönderna fÄr behÄlla EU-stöden trots att det kommer bli svÄrt att nÄ upp till kraven, sÀger Staffan Danielsson.
â Som det Ă€r nu sĂ„ fĂ„r bönderna avdrag om de inte uppfyller alla krav. Men det kommer bli allt för svĂ„rt i och med denna torka, dĂ€r menar jag att nöden mĂ„ste fĂ„ gĂ„ före, sĂ€ger Staffan Danielsson.
Kraven som kommer vara svÄra att uppfylla Àr bland annat att inte utfordra pÄ mark som har sÄ kallad sÀrskilt vÀrde, dÀr ungdjuren vistas. DÀr mÄste flora och fauna lÀmnas orörd, det fÄr inte tillföras nÀring dit vilket utfordringen skulle göra. Ett annat krav för att erhÄlla EU-stödet Àr att korna gÄr ute sex timmar per dygn, tre mÄnader om Äret.
Men i denna vÀrme vill de allra helst vara inne, i skydd frÄn solen, menar Magnus Svensson. Detta samtidigt som han inte har rÀtt att stödutfodra sina ungdjur pÄ den mark som de vistas.
â Som det ser ut nu sĂ„ kommer jag bli tvungen att bryta mot lagen för att fĂ„ korna att överleva, sĂ€ger han.
I interpellationen som Staffan Danielsson förbereder stÄr att krisgruppen han föreslÄr ska "diskutera och genomföra en rad ÄtgÀrder för att hjÀlpa lantbruket i den svÄra tid som vÀntar". Han skriver ocksÄ att Sverige mÄste fÄ anvÀnda den krisfond som finns i EU för extrema situationer. Detta Àr nÄgot som NÀringsdepartementet under torsdagen gick ut med att man redan arbetar med.
â Den verklighet som jag tar del av hĂ€r och hos andra bönder kommer finnas pĂ„ lantbruksministerns bord pĂ„ mĂ„ndag. Det Ă€r vad jag som politiker kan göra, sĂ€ger Staffan Danielsson.
Ăven om regnet skulle komma nu blir det inte mycket mer halm. Det leder till halmbrist, som sedan leder till prisökningar. Ett kilo halm som tidigare har kostat runt en krona kostar idag fem kronor. Att fĂ„ tillrĂ€ckligt med mat till alla djur kommer bli svĂ„rt i lĂ€ngden, speciellt om hettan fortsĂ€tter.
Magnus Svensson har bokat in ett antal kor till slakt för lÀnge sedan, det kommer underlÀtta sÀger han. Skickar man djur till slakt i Är kan det lösa den tillfÀlliga krisen, men det innebÀr sÀmre produktion framöver. Samtidigt Àr det lÄnga köer till slakten.
â Jag uppmanar de som köper kött att köpa svenskt kött. Det Ă€r det bĂ€sta bidraget man kan göra, sĂ€ger Staffan Danielsson.