På eftermiddagen den 26 mars i år fick polisen larm om att en man, som upplevdes som berusad och utåtagerande, gick omkring med en golfklubba på Gamla Tanneforsvägen i närheten av Scandic city. En polispatrull stötte på den 39-årige mannen vid bryggan nedanför hotellbyggnaden. När poliserna frågade varför han gick omkring med en golfklubba svarade han att han skulle ha den för att försvara sig med.
– Jag gick över bron och satte mig vid stranden och drack en öl. Jag hade blivit hotad med en pistol två dagar tidigare, sade 39-åringen i förhör.
Att han valt att beväpna sig med just en golfklubba förklarade 39-åringen på följande sätt:
– Det kan vara bra att ha. Bättre det än att gå runt med ett basebollträ i handen.
Senare i förhöret påstod dock 39-åringen att han skulle ha klubban till det som den är avsedd för.
– Jag hann inte komma så långt. Jag brukar spela golf i Tannefors.
39-åringen säger sig ha varit "stabil" när han pratade med poliserna.
– Ja, jag var berusad och jag var rädd eftersom jag blivit hotad två dagar tidigare.
Åklagaren tycks inte tro på mannens förklaring om att han skulle spela golf i Tannefors. 39-åringen har nu nämligen åtalats för brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål – eller i vardagligt tal brott mot knivlagen. 39-åringen nekar till brott.
Inför den kommande rättegången i Linköpings tingsrätt har åklagaren yrkat att den beslagtagna golfklubban ska förklaras förverkad.