860 gram amfetamin låg gömt i frysen

Polisen hittade stora mängder amfetamin gömt i en frys. Nu har en 27-årig man och en 35-årig kvinna åtalats för grovt narkotikabrott.

En 27-årig man och en 35-årig kvinna har åtalats för grovt narkotikabrott. De anklagas för att bland annat ha hanterat 860 gram amfetamin.

En 27-årig man och en 35-årig kvinna har åtalats för grovt narkotikabrott. De anklagas för att bland annat ha hanterat 860 gram amfetamin.

Foto: Polisen/Arkivbild

Linköpings kommun2019-10-29 09:00

Den 27 augusti i år bedrev civilklädda poliser spaning utanför en adress i Linköping. Poliserna såg att flera personer befann sig på en balkong. När en av personerna lämnade lägenheten uppkom misstanke om ett narkotikabrott. Spanarna gick in i lägenheten och började leta efter narkotika. I frysen hittade poliserna drygt 860 gram amfetamin. På andra ställen i lägenheten hittade polisen ytterligare narkotika. 

En 27-årig man och en 35-årig kvinna som befann sig i lägenheten har nu åtalats för grovt narkotikabrott. I förhör har de nekat till brott.  

– Jag har inte haft en aning om att det legat i min lägenhet, säger 35-åringen i förhör.   

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!