Par smet från demolerat hotellrum

Ett hotell i Malexander utsattes i helgen av att gäster smet från räkningen efter att ha förstört inredningen i sitt rum.

Malexander2016-08-30 18:00

Det var i lördags som ett par gästade hotellet som ligger mitt i Malexanders samhälle. På morgonen dök de inte upp till frukost, utan packade bilen och försvann utan att ha betalat sin hotellräkning.

Det visade sig att parets vistelse på hotellet urartat, för ägarna upptäckte omfattande skadegörelse i det rum som gästerna bodde i. Händelsen har polisanmälts. Eftersom gästerna bokat via internet finns personuppgifter som leder till namngivna personer. Dessa har även pekats ut av hotellets ägare.

Men i dagsläget finns ingen person misstänkt för brottet.

Hotellets ägare uppger att det är första gången man blivit utsatt för en sådan händelse och förklarar smitningen med att något spårat ur för gästerna som skämts så pass dagen efter att de valt att avvika.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om