Del 3 Ty en dröm är hela livet

Fortsättning...

Mantorp Park2010-06-18 11:14

Gör slut på kaxigheten

Sedan blir det Anders Manleys tur att göra slut på det som återstår av kaxighet hos mig. I hans Mazda MX-5 går det inte lika fort men den bjuder däremot på rena gokartkänslan varv efter varv.

Svängarna känns mycket kraftigare i hela kroppen och däcken skriker våldsamt, mycket värre än det gör på The Fast and the Furious-filmerna.

Anders Manley har en bakgrund som tävlingsförare inom Svenska Racingserien och han satsar gärna stenhårt tills han märker att jag är nära ett nervsammanbrott.

- Tack för att du fick mig att uppleva äkta, äcklig rädsla, säger jag artigt när han äntligen stannar bilen.

- Varsågod, svarar Anders och ler.

Det brukar vara en hel del spännande människor i den här typen av kretsar, påpekar Torbjörn von Braun. Det är många som lever på gränsen åt alla möjliga håll, förklarar han och fortsätter:

- Det är ett irrationellt och, kanske på många sätt oförnuftigt också, att lägga så mycket pengar på en bil, men samtidigt handlar det om att våga uppleva och göra lite extravaganta saker. Vi har trots allt bara ett liv.

Men vi lever ju i ett väldigt förnuftigt samhälle, som förväntar sig att alla ska leva så korrekt och välanpassat som möjligt?

- För 20 år sedan var det lite farligt att visa att man var framgångsrik, men i dag behöver inte folk vara rädda för att visa att de har lyckats i livet. De flesta av oss får mycket positiva reaktioner. Jantelagen är tack och lov till stor del död i Sverige.

Vad är ditt råd till dem som drömmer om att en dag kunna äga en häftig sportbil?

- Att äga en sportbil är inte omöjligt, men det kräver prioriteringar. Och att man inte är alltför hämmad som person. Men många sätter tyvärr upp begränsningar för sig själva och fokuserar inte på att förverkliga sina drömmar, säger Torbjörn von Braun.

Nyförverkligad dröm

En som nyligen förverkligade drömmen är Per Runström från Kullavik, strax söder om Göteborg. Den första april i år köpte han sin första sportbil: en röd Ferrari F430 Spider, årsmodell 2008.

Det är väldigt skönt att kunnat bocka av en sak på önskelistan, medger han:

- Att ha en fräck bil var en gammal pojkdröm, men jag gör inte en stor sak av det. Så är det med leksaker, det handlar bara om att ha sunt förnuft när man leker med dem.

Hur länge kommer du att behålla bilen?

- Ett till två år, sedan blir det något nytt igen, kanske en Lamborghini. Man får pröva sig fram, säger ingenjören som själv fick vänta 40 år innan han kunde förverkliga drömmen.

Återresan till Linköping sker i en kollegas bil. Sittande i passagerarsätet till en grön, oansenlig Ford Mondeo, årsmodell 1999, inser jag att dikten i mitt fall aldrig kommer att överträffa verkligheten. Det är också då jag begriper budskapet i den spanska dramatikern Pedro Calderón de la Barcas berömda rader:

Vad är livet? Blott en hägring,

blott en skugga och en spegling,

Bländverk allt, som blev oss givet!

Ty en dröm är hela livet,

Själva drömmen drömmer vi.

(Tolkning: Erik Blomberg)

I höjd med Vikingstad, och med en aning bitterhet i rösten, säger jag till kollegan:

- Fan, vad sakta du kör!

HÉCTOR BARAJAS

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om