Correnmeny frÄn mÀsterkock

"JassÄ ni har problem med kajor i Linköping. Prova att marinera dem i mjölk och rosmarin ett dygn. Det tar ner den skarpa smaken." Tipset levereras av Ärets östgötakock Niklas Hellsing.

Foto: Fotograf saknas!

Mat & dryck2008-11-24 10:16

Ibland har livet extra flyt. Som 2007, för Niklas Hellsing. Först blev han pappa till Wilma, nu sju mĂ„nader, och sedan vann han den Ă€rofyllda tĂ€vlingen Årets östgötakock.

För Correns lÀsare har han komponerat en lyxig trerÀttersmeny som inte Àr alltför besvÀrlig att fÄ till. Corren har provsmakat den och garanterar att det Àr mödan vÀrt.

Niklas Hellsing och sambon Malin Douhan kom till Östergötland och Gryts varv vĂ„ren 2006. Nu arrenderar de tillsammans med köksmĂ€staren Ingemar Lindström (som kom tvĂ„a i tĂ€vlingen!) restaurangen och konferensanlĂ€ggningen, som har sin storhetstid pĂ„ sommaren men drar folk Ă€ven vintertid.

Den hÀr dagen gnistrar solen över vattnet, ett tjockt lager snö ligger tungt över trÀden och det kÀnns som att fara fram i ett julkort nÀr vi pÄ sliriga smÄvÀgar tar oss ut till Gryt. Den besökare som tar sig hit tidigt i ottan kan fÄ se Ärets östgötakock med en bössa i nÀven. Men han Àr inte road av storviltsjakt som han tycker Àr för organiserad och utstuderad. Nej, han vill sitta ensam i en roddbÄt eller pÄ en klippa. Och i siktet har han gÀrna sjöfÄgel.

- Solen gÄr upp och havsörnarna stryker över fjÀrden. En ÄterhÀmtning för sjÀlen som ger bÄde rekreation och inspiration, sÀger Niklas som i dag ska bjuda pÄ egenhÀndigt skjuten vildand (men det gÄr bra med vilket viltkött som helst i receptet).

Är du sĂ€rskilt förtjust i vilt?

- Absolut. Och hÀrute finns gott om sjöfÄgel. Med rÀtt tillagning Àr skarv, knipa, skrak och and utmÀrkt kött. DÀrför borde det gÄ att laga nÄgot gott Àven av Linköpings kajor.

Förr var det matlagningsprogram och kokböcker, nu Àr det kockprogram och kockböcker. Intresset har förskjutits frÄn maten till vem som lagar den. Varför?

- Jag vet inte, men visst Àr matlagning underhÄllande att titta pÄ. Yrkets status har förbÀttrats och det Àr positivt. Nackdelen Àr att mÄnga unga tror att kockyrket Àr detsamma som en spikrak vÀg mot stjÀrnorna. Att det bara Àr att stÀlla sig framför en spis ...

Och det Àr det inte.

- Nej, du mÄste ha ett genuint intresse och en fallenhet för jobbet. Och vara beredd att jobba för jÀmnan.

SÄ du hoppas inte att Wilma ska gÄ i dina fotspÄr?

- Nej! Det hÀr yrket Àr för tungt och jobbigt.

Din favorit-tv-kock?

- Floyd. Och svenske Per Morberg Àr vÀldigt underhÄllande att titta pÄ, men jag skulle inte vilja Àta hans mat. Han Àr för slafsig.

Du kommer hem en fredagskvÀll, Àr trött men sugen pÄ nÄgot riktigt gott. Vad snor du ihop pÄ 30 minuter?

- NÄgot grillat med klyftpotatis i ugnen och en kall sÄs. Till exempel fetaostkrÀm som jag gör av Krogersbos getfeta, creme fraiche, salt och peppar. Eller en auberginekrÀm.

FavoritrÀtten alla kategorier?

- Rotmos och flÀsklÀgg.

Med kokspad frÄn köttet och morötter i moset?

- SjÀlvklart. Vill man Àta husmanskost pÄ krogen ska man vÀlja Pelikan pÄ söder i Stockholm.

Vad vill du inte bli bjuden pÄ?

- Surströmming och sill.

Vanligaste kommentaren nÀr du berÀttar för frÀmlingar om ditt jobb?

- "Oj, dig skulle man aldrig vÄga bjuda pÄ middag". Men det Àr ju fel, inga kan vara mer tacksamma att bjuda pÄ middag Àn kockar, som dÄ fÄr ledigt frÄn grytorna för en gÄngs skull.

Frukt i matlagning?

- Mycket gÀrna. Frukt ger sötma, syra och beska och fungerar utmÀrkt i stÀllet för en dutt socker.

Var i vÀrlden lagas den bÀsta maten?

- I Sverige.

Var finns den bÀsta matkulturen?

- I Italien och Spanien. DÀr Àr matkulturen sÄ inprÀntad och det finns en stolthet kring den egna maten som saknas hÀr.

Varför stÄr det bara vitpeppar pÄ mÄnga restaurangbord?

- Vet inte. Jag har bara svartpeppar pÄ borden. Generellt tycker jag att vitpeppar passar bÀst till vitt kött och svartpeppar till mörkt.

BĂ€sta fusktipset?

- Det finns inga genvÀgar till den perfekta maten, men om jag mÄste svara sÄ sÀger jag fÀrdiga fonder pÄ flaska.

NÀmn nÄgot exklusivt?

- Hm ... jag Àr ju sÄ bortskÀmd. Jag sÀger stekt kalvbrÀss med murklor, sparris och en beurre blanc. Eller nÄgon annan bra tillagad inÀlvsmat. Jag undrar bara var den svenska kalvbrÀssen (halskörtlar pÄ ungdjur) tar vÀgen. Vi betalar 600 kronor kilot för den franska, var Àr den svenska?

Snart Àr det dags för Gryts julbord. Din favorit pÄ julbordet?

- Mina egna köttbullar gjorda pÄ en blandning av vilt- och flÀskkött, kryddpeppar, brynt rödlök och nejlikor. Men i Är ska vi ocksÄ ha lite mer spÀnnande rÀtter som vildsvin och fasanterrin.

Varför behövs Regional matkultur?

- DÀrför att det Àr vanvettigt att transportera mat över hela jordklotet och dÀrför att nÀrproducerade varor, odlade med kÀrlek, Àr sÄ mycket godare.

Vad vill du ÀndÄ inte vara utan frÄn LÄngtbortistan?

- Vanilj, kaffe och frukt pÄ vintern.

Varför vann du Årets östgötakock?

- Jag var noga förberedd och krÄnglade inte till det. Smakerna fungerade bra tillsammans. NÀr jag fick reda pÄ att jag skulle tÀvla sist av de fyra finalisterna, nÀr juryns smaklökar Àr smÄtt bedövade, valde jag att reducera ner smakerna pÄ fonderna och krydda Ànnu mer. Det tror jag var ett listigt drag.

SÀger Ärets östgötakock för att snabbt dÀrpÄ förlora koncentrationen. Blicken far ut över min axel, ut mot fjÀrden.

- Oj, vad mycket fÄgel det ligger dÀrute nu.

NIKLAS CORRENMENY

FörrÀtt: Abborrefilé med gurkgelé. VarmrÀtt: Vildandsbröst med lingonsÄs och potatistunnbrödsrulle. Dessert: Lakritspannacotta med kryddig ananas

Abborrefilé med gurkgelé

6 portioner

900 g abborrefilé

ÂŒ bit painriche pĂ„ surdeg. En dag gammalt.

salt och peppar

SkÀr tunna skivor av brödet. Salta och peppra fisken och fördela pÄ 6 portioner. LÀgg fisken mellan tvÄ bröd, som en hamburgare. Stek i smör tills fisken har en innertemperatur pÄ 48 grader.

Gurkgelé:

3 dl gurksaft (en saltgurka och en halv vanlig gurka mixas och silas)

1 tsk citronsaft

1 msk hackad dill

3 gelatinblad

LÀgg gelatinbladen i kallt vatten i 10 minuter. Blanda gurksaften, citron och dill. Börja med hÀlften av citronsaften och smaka av. Lyft upp gelatinbladen och smÀlt dem i en kastrull. Blanda sedan gelatinet med gurksaften. HÀll upp i form och lÄt stelna i kylen.

Garni:

6 körsbÀrstomater

Kryssa och blanchera tomaterna. Dra upp skinnet sÄ de blir som blad pÄ en blomma.

VinÀgrett:

1 dl skaldjursbuljong

1 tsk malen fÀnkÄl

1 g saffran

15 körsbÀrstomater

1 dl vitt vin

2 msk vitlöksvinÀger

2 msk olivolja

Salt och peppar

SkÀr tomaterna i bitar, frÀs dem med saffran och fÀnkÄl. SlÄ i buljong och vitt vin och koka ner till hÀlften. Smaka av, salta och peppra. Mixa och sila koket tills det Àr slÀtt. Mixa igen med vinÀger och olivolja.

UpplÀggning

1 dillkvist

SkÀr kuber av gelén. LÀgg fisken i mitten pÄ tallriken, stÀll en tomat pÄ ena sidan och placera gurkkuberna pÄ den andra. SlÄ lite vinÀgrett runt om och garnera med dill pÄ abborren.

Vildandsbröst med lingonsÄs och potatistunnbrödsrulle

6 portioner

LingonsÄs:

300 g torkade lingon

1,5 dl rött vin

3 schalottenlökar

3 dl ljus vilt- eller fÄgelbuljong

2 dl grÀdde

smör

salt o peppar

Skala och skiva löken. FrÀs lök och lingon i en gryta. SlÄ pÄ vinet och reducera. SlÄ pÄ buljongen och koka i 15 minuter. SlÄ pÄ grÀdden och koka i 10 minuter. Sila och smaka av med salt och peppar. Mixa med smör.

Potatistunnbröd:

3 mjuka tunnbröd

900 g mandelpotatis

100 g smör

0,5 dl grÀdde

150 g ÄrgÄngsost

Skala och koka potatisen. Riv osten och smÀlt smör och grÀdde. Pressa potatisen och blanda ihop med grÀddsmöret och osten. Smaka av med salt och peppar. Fyll tunnbröden med purén och rulla ihop. Dela varje bröd pÄ mitten sÄ att du fÄr sex torn. Ha gÀrna lite riven ost pÄ toppen ocksÄ och grÀdda i 200 grader.

Vildand:

1 100 g vildandsbröst (eller annat viltkött)

6 skivor lufttorkad skinka

salt och peppar

smör

ev kantareller

Rensa andbrösten frÄn hinnor. LÀgg ut skinkan sÄ att de ligger pÄ rad lite omlott pÄ plastfilm. LÀgg pÄ bröstfiléerna mot varandra, salta och peppra. Rulla ihop till en rulle, som en smÀllkaramell. Baka av i ugnen pÄ 90 grader till en innertemperatur av 60 grader. LÄt vila lite. Ta bort plasten och bryn sedan rullen runtom. SkÀr upp i skivor och arrangera fint pÄ en tallrik med sÄsen och tunnbrödsrullen. Servera med lite svamp eller rotfrukter.

Lakritspannacotta med kryddig ananas

6 port

2 blad gelatin

6 dl grÀdde

œ dl socker

lakritsgranulat (pulver eller anvÀnd lakritsrot)

LÀgg gelatinbladen i vatten. Koka upp grÀdden och sockret. LÄt sjuda i 15 minuter. TillsÀtt lakritsgranulat efter smak, var försiktig sÄ det inte blir för mycket. Ta kastrullen frÄn vÀrmen, krama ur gelatinbladen och lÄt dem smÀlta i grÀddkoket. HÀll upp i formar och sÀtt i kylen.

Frukten:

1 fÀrsk ananas

1 dl rÄsocker

1 dl vitt vin

1 dl vatten

10 nejlikor

10 svartpepparkorn

1 bit kanel

1 tsk röd hackad chili

Koka ihop allt utom ananasen i en kastrull. LÄt sjuda 10 minuter. LÄt det sedan svalna lite. SkÀr bort skalet och mittenstocken pÄ ananasen, skÀr i bitar. SlÄ lagen över ananasen och lÄt dra i en timme.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!