500 g kött av älg, rådjur eller annat vilt
2--2½ tsk salt
250 g fläskfärs
4 ägg
2 msk potatismjöl
2 tsk viltkrydda
1--2 klyftor vitlök, pressade
2 dl grädde
1 dl mjölk
2 msk konjak
3 dl smörfrästa kantareller (eller annan svamp, helst skogssvamp)
100 g rökt rådjursstek eller rökt skinka
Smörj en avlång form på 1½ liter eller klä den med smörpapper. Sättugnen på 175 grader. Skär köttet i bitar, salta och lägg i matberedare.Kör viltköttet till färskonsistens och tillsätt sedan fläskfärsen,potatismjöl, äggen, grädden, mjölken och konjaken. Tillsätt de pressadevitlöksklyftorna, de smörstekta kantarellerna skurna i bitar och kryddamed viltkrydda. Skär det rökta rådjursköttet eller skinkan i tunnaskivor.
Häll 1/3 av färsen i formen, släta till och lägg det rökta köttetöver och sedan ett lager färs till och så vidare. Översta lagret skallvara färs.
Grädda formen i nederdelen av ugnen med en köttermometer instucken ifärsen. När termometern visar 70 grader är patén klar. Låt den svalna iformen.