Randig viltpaté med rökt kött

Foto:

Mat & dryck2008-11-24 13:27

500 g kött av älg, rådjur eller annat vilt

2--2½ tsk salt

250 g fläskfärs

4 ägg

2 msk potatismjöl

2 tsk viltkrydda

1--2 klyftor vitlök, pressade

2 dl grädde

1 dl mjölk

2 msk konjak

3 dl smörfrästa kantareller (eller annan svamp, helst skogssvamp)

100 g rökt rådjursstek eller rökt skinka

Smörj en avlång form på 1½ liter eller klä den med smörpapper. Sättugnen på 175 grader. Skär köttet i bitar, salta och lägg i matberedare.Kör viltköttet till färskonsistens och tillsätt sedan fläskfärsen,potatismjöl, äggen, grädden, mjölken och konjaken. Tillsätt de pressadevitlöksklyftorna, de smörstekta kantarellerna skurna i bitar och kryddamed viltkrydda. Skär det rökta rådjursköttet eller skinkan i tunnaskivor.

Häll 1/3 av färsen i formen, släta till och lägg det rökta köttetöver och sedan ett lager färs till och så vidare. Översta lagret skallvara färs.

Grädda formen i nederdelen av ugnen med en köttermometer instucken ifärsen. När termometern visar 70 grader är patén klar. Låt den svalna iformen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!